140421HayastanHimnadramPokhtnoren
Ապրիլի 14-ին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ընդունել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխտնօրեն Արարատ Խլղաթյանին և ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանին:
Քննարկվել են Հիմնադրամի հովանավորությամբ Արցախում իրականացվող շինարարության ընթացքն ու նոր սկսվելիք ծրագրերը: Կառույցի փոխտնօրենը տեղեկացրել է, որ Ստեփանակերտում մի քանի բազմաբնակարան շենքերի կառուցման մրցույթներ են հայտարարված, նախագծման փուլում են Ասկերանի շրջանում մի քանի նոր բնակավայրեր: Լրացվել է այն համայնքների շարքը, որոնք առաջիկայում մայրուղիներին կապող ասֆալտապատ ճանապարհներ կունենան
Նախագահ Հարությունյանը իր խոսքում կարևորել է հատկապես Կարմիր շուկա բնակավայրում իրականացվելիք շինարարական աշխատանքները: Հաշվի առնելով բնակավայրի ռազմավարական նշանակությունը՝ Հիմնադրամն այնտեղ 100 տուն կառուցելու հովանավորություն է ստանձնել, որոնց հողային աշխատանքները սկսվելու են առաջիկա օրերին:

140421HayastanHimnadramPokhtnoren
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 14 апреля принял заместителя директора Всеармянского фонда «Айастан» Арарата Хлхатяна и министра градостроительства Республики Арцах Арама Саркисяна.
Были обсуждены ход строительных программ, осуществляемых в Арцахе при спонсорстве Фонда, и новые проекты. Замдиректора структуры сообщил, что объявлены конкурсы на строительство нескольких многоквартирных зданий в Степанакерте, ряд новых населенных пунктов в Аскеранском районе находятся в процессе проектирования. Пополнен ряд тех общин, которые будут иметь заасфальтированные дороги до автомагистрали.
Президент Арутюнян отметил важность строительных работ, которые должны быть осуществлены в селе Кармир шука. Учитывая стратегическое значение населенного пункта, на средства фонда будут построены 100 жилых домов, земляные работы которых начнутся уже в ближайшие дни.