Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՀ և ՀԲ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) և Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) խմբի գարնանային հանդիպումների շրջանակներում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՀ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային փոխտնօրեն Աթանասիոս Արվանիտիսի, ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Նաթան Պորտերի և ՀԲ-ում Հայաստանի գծով գործադիր տնօրեն Կոեն Դավիդսեի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը զրուցակիցներին ներկայացրել է երկրում կորոնավիրուսի համավարակից և պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը, սոցիալ-տնտեսական խնդիրներն ու դրանց մեղմման ուղղությամբ Կառավարության ձեռնարկած քայլերը:
ԱՄՀ պաշտոնյաների հետ քննարկվել են «Տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականությունների» հուշագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման ընթացքը: Այս համատեքստում փոխվարչապետը ներկայացրել է առանձին ոլորտներում Կառավարության կողմից իրականացված բարեփոխումները և վերահաստատել Հայաստանի Կառավարության հանձնառությունը դրանց անխափան իրականացման վերաբերյալ:
Այնուհետև ՀԲ-ում Հայաստանի գծով գործադիր տնօրեն Կոեն Դավիդսեի հետ տեղի ունեցած զրույցի ժամանակ քննարկվել են Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը և հետագա համագործակցության առաջնահերթությունները:
Փոխվարչապետն ներկայացրել է երկրում կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Նա բարձր է գնահատել ՀԲ խմբի գործընկերների ներդրումը տնտեսության առանցքային ուղղություններին առնչվող բարեփոխումների իրականացման գործընթացում: Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ում արտահերթ ընտրությունների անցկացումը՝ որպես երկրի կայուն զարգացման նախադրյալ:

Вице-премьер Мгер Григорян провел встречи с высокопоставленными чиновниками МВФ и ВБ
В рамках весенних встреч Международного валютного фонда (МВФ) и Всемирного банка (ВБ) вице-премьер Мгер Григорян провел встречи в режиме видеоконференции с заместителем директора департамента Ближнего Востока и Центральной Азии МВФ Атанасиосом Арванитисом, руководителем армянской миссии МВФ Натаном Портером и исполнительным директором ВБ по вопросам Армении Коэном Давидсе.
В ходе встреч вице-премьер Армении проинформировал собеседников о сложившейся вследствие эпидемии коронавируса и войны ситуации в стране, социально-экономических проблемах и шагах правительства по их решению.
С представителями МВФ обсужден процесс реализации мероприятий, предусмотренных меморандумом “Экономическая и финансовая политики”. В этом контексте вице-премьер представил проводимые правительством в отдельных сферах реформы и подтвердил приверженность правительства Армении их непрерывному осуществлению.
Затем в ходе беседы с исполнительным директором ВБ по вопросам Армении Коэном Давидсе обсуждены реализуемые совместно со Всемирным банком программы и приоритеты дальнейшего сотрудничества.
Вице-премьер представил проводимую по развитию рынка капитала в стране работу. Он высоко оценил вклад партнеров группы ВБ в реализацию реформ, связанных с ключевыми сферами экономики. Двусторонне была подчеркнута важность проведения внеочередных выборов в Армении в качестве предусловия для устойчивого развития страны.