ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի նախագահը մտահոգված է ԼՂ պատերազմից հետո գերեվարված անձանց ճակատագրով
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Միգրացիայի հանձնաժողովի նախագահ Պիեռ Ալան Ֆրիդեզը խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի հետևանքով գերեվարված և անհետ կորած անձանց ճակատագրով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտարարել է հանձնաժողովում այս թեմայով քննարկումների արդյունքում:
Միգրացիայի հանձնաժողովի նախագահը մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սահմանված ժամկետները՝ ներկայացնելու տվյալներ իրենց մոտ պահվող անձանց վերաբերյալ:
«Ադրբեջանը պարտավոր է լիարժեքորեն համագործակցել դատարանի հետ՝ տրամադրելով տեղեկատվություն ցուցակում ընդգրկված անձանց գտնվելու վայրի և ճակատագրի վերաբերյալ, վստահեցնելով, որ նրանք առանց որևէ հապաղման հետ են վերադարձվելու՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի»,- հայտարարել է Պիեռ Ալան Ֆրիդեզը:
Նա նշել է, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը ԿԽՄԿ աջակցությամբ պետք է համագործակցեն առանց նախապայմանների և բարեխղճորեն՝ լուծում գտնելու անհետ կորած անձանց խնդրի համար և կազմակերպելու գերիների արագ ազատումը:
Պիեռ Ալան Ֆրիդեզը հայտարարել է, որ Միգրացիայի հանձնաժողովը պատրաստակամ է աջակցել երկու երկրներին՝ լուծելու երկարատև հակամարտության հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար խնդիրները: Ներկայում հանձնաժողովի անդամ, զեկուցող Պոլ Գավանը զեկույց է պատրաստում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով:

Председатель комиссии ПАСЕ по миграции обеспокоен судьбой армянских пленных
Председатель комиссии по миграции Парламентской ассамблеи Совета Европы Пьер-Алан Фридес глубоко обеспокоен судьбой пленных, захваченных во время недавней войны в Нагорном Карабахе без вести пропавших лиц. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом во время обсуждения данной темы в комиссии.
В частности, председатель миграционной комиссии отметил, что правительство Азербайджана не соблюдает сроки, установленные Европейским судом по правам человека для предоставления информации о задержанных лицах.
“Азербайджан обязан в полной мере сотрудничать с судом, предоставляя информацию о местонахождении и судьбе лиц, включенных в список, обеспечивая их незамедлительное возвращение в соответствии со статьей 8 трехстороннего заявления от 9 - 10 ноября, 2020 г.”, - сказал Пьер Алан Фридес.
Он отметил, что и Армения, и Азербайджан при содействии МККК должны добросовестно сотрудничать без предварительных условий, чтобы найти решение вопроса без вести пропавших лиц и организовать скорейшее освобождение заключенных.
Пьер-Алан Фридес заявил, что миграционная комиссия готова помочь обеим странам в решении гуманитарных проблем, вызванных конфликтом. Пол Гаван, член комитета и докладчик, в настоящее время готовит доклад “Гуманитарные последствия конфликта между Арменией и Азербайджаном”.