Կառավարությունը պատրաստ չէ՞ բուհական ինքնավարությանը․ ինչո՞ւ են ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի 11 անդամները միաժամանակ հրաժարական ներկայացրել
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի իշխանական թևի 11 ներկայացուցիչներ, առանց որևէ բացատրության, անդամությունից հրաժարվելու մասին դիմում են գրել։ Այս մասին սոցցանցի իր էջում հայտնել էր ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Ուսանողական խորհրդի փոխնախագահ Խաչիկ Աբաջյանը։
Արդեն «Ա1+»-ի հետ զրույցում Աբաջյանը հիշեցրեց՝ տևական ժամանակ է՝ ԵՊՀ-ն ռեկտոր չունի, Հոգաբարձուների խորհուրդը պետք է ռեկտոր ընտրի։
Նախորդ նիստի օրակարգում ներառված է եղել նաև  ռեկտորի նոր մրցույթ նշանակելու հարցը, ըստ Աբաջյանի՝ իշխանական թևի 16 ներկայացուցիչներից որևէ մեկը նիստին չի ներկայացել․
«Իրենք դիտավորյալ սաբոտաժ են արել, որպեսզի նիստը տապալեն»։
Աբաջյանը պնդում է՝ իշխանությունը ցանկանում է, որպեսզի Հոգաբարձուների խորհուրդը լուծարվի մինչև Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին նոր օրենքի վերջնական ուժի մեջ մտնելը։
Հիշեցնենք՝ օրենքն արդեն ԱԺ-ում ընդունվել է, սպասվում է, որ նախագահը սահմանված ժամկետում կստորագրի կամ կուղարկի ՍԴ։
«Եթե այդ օրենքն ընդունվի, սեպտեմբերին նորից Հոգաբարձուների խուրհուրդները պետք է ցրվեն, նորից գումարվեն, իրենք փորձ են անում մինչ սեպտեմբեր գործընթացը ձգձգել, թույլ չտալ, որ համալսարանը ունենա ռեկտոր, գործող Հոգաբարձուների խորհուրդ։ Ըստ կանոնադրության ՝ եթե Հոգաբարձուների խորհրդի կեսից ավելին դադարեն գործել, ամբողջ խորհուրդը լուծարվելու է, իսկ իշխանությունը խորհրդում ունի 16 ներկայացուցիչ»։
Աբաջյանը հիշեցում է՝ այս խորհուրդը ձևավորվել է 2020 թվականի հուլիսին, իրեն չի սպառել, հետևաբար՝ անդամությունից հրաժարվելու խնդիր չպետք է լիներ․
«Նոր օրենքի նախագծով Կառավարությունը խորհրդում ունենում է ավելի շատ ձայներ, և իրենք կարողանալու են իրենց ցանկալի ռեկտորի թեկնածուին անցկացնել,  եթե խորհրդում 9 անդամից 5-ը լինելու են ԿԳՄՍ-ի կողմից ներկայացված անձինք, ակնհայտ է, որ իրենք անելու են այնպես, ինչպես ուզելու են»։
«Ա1+»-ը զրուցեց նաև ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանի հետ, վերջինս նշեց՝ տեղեկատվություն չունի, թե Հոգաբարձուների խորհրդի 11 անդամները ինչու են միաժամանկ հրաժարվել անդամությունից։
Ըստ ԵՊՀ խոսնակի՝  Կառավարությունը պատրաստ չէ բուհական ինքնավարությանը․
«Իրենք ժամանակ են ձգում նոր օրենքի ուժի մեջ մտնեու համար, սակայն սա ոչ պատասխանատու վարք է Կառավարության կողմից, իրենք ունեն կանոնադրական պարտականություններ»։
ԵՊՀ խոսնակը պնդում է՝ խորհրդի անդամները են  շարունակում են ոչնչի քաղաքականությունը, այսինքն՝ ոչինչ չեն ձեռնարկում, բայց արգելակում են ամբողջ գործընթացը․
«Հոգաբարձուների խորհրդի անդամները պետք է հանդես գան ոչ թե  այն կազմակերպության շահերի անունից, որը իրեն գործուղել է, այլ պետք է պաշտպանեն այն կազմակերպության շահերը, որի անդամ հոգաբարձու են իրենք, սա օրենքի պահանջ է, որը խախտում են։ Երկրորդ կողմն այն է, որ Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարում է, որ նախորդ նիստին չի եկել զբաղվածության պատճառով, այնինչ պարզվեց, որ սա որոշված քաղաքականություն է»։
Հոգաբարձուների խորհրդի անդամությունից հրաժարված, Հայաստան համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որևէ մեկի հետ հրաժարվելու հարցը չի համաձայնեցրել, հրաժարվել է, որովհետև  արդեն վաղուց այդ խորհրդում անելիք չէր տեսնում․
«Ես չգիտեմ՝ ովքեր են հրաժարական տվել կամ չտվել, ես իմ որոշումը կայացրել եմ վաղուց, նույնիսկ նախորդ նիստին չեմ գնացել որովհետև իմ մեջ կայացրել էի որոշում չգնալ։ Խորհրդի գործունեությունը արդյունավետ չէ։ Նախանցած նիստի ժամանակ, երբ հասկացանք, որ անընդհատ ճգնաժամ է, չենք կարողանում Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի ընտրություն անել, որոշեցի, որ այնտեղ լինելն անիմաստ է»։
Մեկնաբանություն ստանալու համար «Ա1+»-ը դիմեց նաև ԿԳՄՍ մամուլի խոսնակ Գեղամ Մելիքբեկյանին, վերջինս հորդորեց հարցն ուղարկել գրավոր։
Պատասխանն ստանալուն պես կներկայանցնեք։
Հիշեցնենք՝ ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամությունից հրաժարվել են  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Վիկտորիա Պողոսյանը, ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Բադալյանը, ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Գոհար Մամիկոնյանը,  Ակադեմիական փոխճանաչման և շարժունության ազգային տեղեկատվական կենտրոն հիմնադրամի տնօրեն Գայանե Հարությունյանը, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը, Հայաստան համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը, Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանը, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության ՓԲԸ-ի տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը։

Поддержи А1+!11 представителей фракции власти Совета попечителей ЕГУ, без какого-либо объяснения, написали заявление об отказе от членства. Об этом на своей странице в соцсети сообщил член Совета попечителей ЕГУ, вице-председатель Студенческого совета Хачик Абаджян.
Уже в беседе с «А1+» Абаджян напомнил: долгое время у ЕГУ нет ректора, Совет попечителей должен избрать ректора.
В повестку предыдущего заседания был также включён вопрос нового конкурса на назначение ректора, по словам Абаджяна, ни один из 16 представителей от фракции власти не явились на заседание:
«Они намеренно саботировали, чтобы провалить заседание».
Абаджян утверждает: власти хотят, чтобы Совет попечителей ликвидировался до окончательного вступления в силу нового Закона о высшем образовании и науке.
Напомним, закон уже принят в НС, ожидается, что президент в установленный срок подпишет или направит в КС.
«Если этот закон будет принят, с сентября Советы попечителей вновь должны быть распущены, снова созваны, они пытаются оттянуть процесс до сентября, не допустить, чтобы в университете был ректор, действующий Совет попечителей. По уставу, если более половины Совета попечителей перестают действовать, весь совет распускается, а у власти 16 представителей в совете».
Абаджян напоминает: этот совет был сформирован в июле 2020 года, не исчерпал себя, следовательно, не должно быть вопроса отказа от членства:
«По новому законопроекту у Правительства в совете бывает больше голосов, и они смогут провести желаемую кандидатуру ректора, если в совете 5 из 9 членов будут лица, представленные МОНКС, очевидно, что они сделают так, как захотят».
«А1+» также побеседовал с пресс-секретарём ЕГУ Геворгом Эмином-Терьяном, последний отметил: у него нет информации, почему 11 членов Совета попечителей одновременно отказались от членства.
По словам пресс-секретаря ЕГУ, Правительство не готово к вузовскому суверенитету:
«Они тянут время для вступления в силу нового закона, однако это – безответственное поведение со стороны Правительства, у них есть уставные обязательства».
Пресс-секретарь ЕГУ утверждает: члены правительства продолжают политику ничего, т. е. ничего не предпринимают, но блокируют весь процесс:
«Члены Совета попечителей должны выступать не от имени интересов той организации, которая их командировала, а должны защищать интересы той организации, членом-попечителем которой они являются, это – требование закона, которое они нарушают. Вторая сторона в том, что Жанна Андреасян заявляет, что не пришла на прошлое заседание из-за занятости, тогда как выяснилось, что это – определённая политика».
Отказавшийся от членства в Совете попечителей, исполнительный директор Всеармянского фонда Айастан Айкак Аршамян в беседе с «А1+» отметил, что ни с кем не согласовывал вопрос отставки, отказался, потому что давно не видит, что можно сделать в этом совете:
«Я не знаю, кто подал или не подал в отставку, я принял своё решение давно, даже на предыдущее заседание не пошёл, потому что принял внутри себя решение не идти. Деятельность Совета неэффективная. Во время предпоследнего заседания, когда мы поняли, что постоянный кризис, не можем провести выборы председателя Совета попечителей, я решил, что быть там бессмысленно».
За получением комментария «А1+» обратился также к пресс-секретарю МОНКС Гегаму Меликбекяну, последний призвал отправить вопрос в письменном виде.
По получении ответа мы его представим.
Напомним, от членства в Совете попечителей ЕГУ отказались заместитель министра ОНКС РА Жанна Андреасян, заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян, заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Виктория Погосян, руководитель офиса вице-премьера РА Баграт Бадалян, председатель Комитета науки МОНКС РА Саркис Айоцян, советник министра ОНКС РА Гоар Мамиконян, директор фонда Национальный информационный центр академического взаимопризнания и мобильности Гаянэ Арутюнян, директор Музея-института Комитаса Николай Костандян, исполнительный директор Всеармянского фонда Айастан Айкак Аршамян, директор специальной физмат школы имени А. Шагиняна Айказ Навасардян, директор ЗАО Общественная телекомпания Армении Ованнес Мовсисян.