Փոխվարչապետն այցելել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն (տեսանյութ)
Ապրիլի 7-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն այցելել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն: Աշխատանքային շրջայցի ընթացքում փոխվարչապետը ծանոթացել է կենտրոնի գործունեությանը, շրջել մասնաշենքում: ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը և կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը փոխվարչապետին են ներկայացրել կառույցը, կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները, կոնկրետ բուժումների նպատակով կահավորված սրահներն ու սարքավորումները:
Փոխվարչապետը ծանոթացել է շենքային պայմաններին ու զինվորների բուժման ընթացքին: Տիգրան Ավինյանը շրջել է հիվանդասենյակներով, զրուցել բուժում ստացող զինվորների հետ, տեղեկացել նրանց առողջության վերականգնման ընթացքի մասին: Նա այցելել է կենտրոնում գործող գրադարան, ճաշարան ու հանգստի սենյակ, ինչպես նաև ծանոթացել պրոթեզավորման համար կառուցվող մասնաշենքի վերանորոգման աշխատանքներին:
Այցի ընթացքում փոխվարչապետին ուղեկցում էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն ու փոխնախարար Տաթև Ստեփանյանը, ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը և ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը:
Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնը հիմնադրվել է «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» ՀԿ-ի,  ԵՊԲՀ-ի և ՊՆ-ի հետ համատեղ 2018 թվականին: Այն գործում է բարեգործական և անվճար հիմունքներով՝ միայն վիրավոր զինվորների, զինհաշմանդամների և զինծառայության հետևանքով առողջական խնդիրներ ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիների համար: Ամբուլատոր պայմաններում անվճար բուժում կարող են ստանալ նաև զոհված ազատամարտիկների երեխաները: Կենտրոնի ծրագրերից ցայժմ օգտվել է շուրջ 3000 անձ։ Ներկայումս քննարկվում է կենտրոնի գործունեության ընդլայնման ծրագիրը: Այն ենթադրում է բազմապրոֆիլ բուժական հաստատության հիմնում, որը հարմարեցված է լինելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքներին:

Вице-премьер посетил Реабилитационный центр защитника Отечества (видео)
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 8 апреля посетил Реабилитационный центр защитника Отечества. В ходе рабочего визита вице-премьер ознакомился с деятельностью центра, осмотрел здание. Ректор ЕГМУ Армен Мурадян и директор центра Айкуи Минасян представили вице-премьеру структуру, основные направления деятельности центра, оборудованные для конкретных процедур залы и оборудование.
Вице-премьер ознакомился с условиями здания и процессом лечения военнослужащих. Тигран Авинян обошел палаты, побеседовал с проходящими лечение военнослужащими, осведомился о процессе их лечения. Он посетил библиотеку, столовую и комнату отдыха в центре, а также ознакомился со строительством корпуса для протезирования.
В ходе визита вице-премьера сопровождали министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян и заместитель министра Татев Степанян, заместитель министра обороны Арман Саркисян и заместитель министра здравоохранения Геворг Симонян.
Реабилитационный центр защитника Отечества был создан в 2018 году при сотрудничестве общественной организации “Помощь раненым военнослужащим и воинам-инвалидам”, ЕГМУ и министерства обороны. Центр действует на благотворительной и бесплатной основе только для граждан Республики Армения: раненых военнослужащих, военных-инвалидов и получивших проблемы со здоровьем в результате военной службы лиц. Дети погибших борцов за свободу также могут получить бесплатное лечение в амбулаторных условиях. К настоящему времени программами центра воспользовались около 3000 человек. В настоящее время обсуждается план расширения центра. Он предусматривает создание многопрофильного медицинского учреждения, которое будет адаптировано к потребностям людей с ограниченными возможностями.