Կայացել է Երևան քաղաքի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման աշխատանքները համակարգող աշխատանքային խմբի նիստը (տեսանյութ)
Ապրիլի 7-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի 33-րդ թաղամասի (Ֆիրդուսի) կառուցապատման ծրագրի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները համակարգող աշխատանքային խմբի նիստը: Բացման խոսքում Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ 33-րդ թաղամասի կառուցապատման գործընթացն առաջ է գնում՝ նախ նկատի ունենալով նախագծային աշխատանքների իրականացման գործընթացում ՇՄԱԳ-ի դրական եզրակացության ստացումը:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ պետությունը պետք է երեք ուղղություններով հավասարակշռման քաղաքականություն վարի. առաջինը՝ պետք է հաշվի առնվեն բնակիչների շահերը, որոնք պիտի իրենց գույքի համար արդար փոխհատուցում ստանան, երկրորդը՝ ներդրողների շահերն են, որպեսզի ունենան տրամաբանական շահութաբերության որոշակի շեմ, իսկ երրորդը հանրային շահի ապահովումն է: Համակարգված աշխատանքի և նշյալ ուղղությունները հավասար գերակայություն ճանաչելու հիմքով՝ այս տարի պետք է տրվի կառուցապատման ծրագրի մեկնարկը:
Անդրադառնալով քաղաքաշինական այլ խոշոր ծրագրերին՝ փոխվարչապետը հավելել է, որ կառավարության որդեգրած քաղաքականությամբ խոշոր կառուցապատման ծրագրերը պիտի իրականացվեն մրցութային հիմքով՝ սկսած նախագծման աշխատանքներից: Այդ պրակտիկան արդեն իսկ կիրառության մեջ է Կոնդ թաղամասի դեպքում, ինչպես նաև վերաբերում է Նորագյուղում նախապատրաստվող կառուցապատման ծրագրին: Նա ընդգծել է, որ թափանցիկ մրցութային ընթացակարգերը կարևոր են՝ երաշխավորելու հանրության վստահությունը նման նախագծերի նկատմամբ:
Նիստի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Երևանի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման հարցերի լայն շրջանակին: Այդ համատեքստում քննարկվել է թաղամասի ամբողջական ծավալատարածական լուծումների և կառուցապատման ամբողջական էսքիզային նախագիծը: Օրակարգի կարևոր հարցերից մեկը վերաբերում էր թաղամասում առկա հուշարձանների, դրանց տարածքների պահպանության և կառուցապատման ընթացքում տեսողական ընկալման պայմանների՝ առավելագույնս ընդունելի լուծումներ ունենալուն: Ընդգծվել է, որ թաղամասի տարածքում առկա բոլոր պատմամշակութային հուշարձանները պահպանվելու են, իսկ պահպանության և ամրակայման աշխատանքները կատարվելու են օրենքով սահմանված կարգով: Անդրադարձ է կատարվել լոտերի իրացման աշխատանքների ներկայիս փուլին. 18 լոտերից 10-ում ավարտվել են իրացման աշխատանքները, իսկ մնացած 8-ի ավարտական փուլի համար որոշում է կայացվել աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման նպատակով գործընթացին ներգրավել համայնքային համապատասխան մարմնին:

Состоялось заседание Рабочей группы по координации работ по застройке 33-го квартала города Еревана (видео)
Под председательством вице-премьера Республики Армения Тиграна Авиняна 7 апреля состоялось заседание Рабочей группы по координации реализуемых в рамках программы застройки 33-го квартала Фирдуси работ.
В своем вступительном слове Тигран Авинян отметил, что программа застройки 33-го квартала успешно осуществляется, прежде всего, имея в виду получение положительного заключения оценки воздействия на окружающую среду в процессе выполнения проектных работ.
Вице-премьер подчеркнул, что государство должно проводить политику балансирования по трем направлениям. Во-первых, необходимо учитывать интересы жителей, которые должны получить справедливую компенсацию за свою недвижимость. Во-вторых, должны быть учтены интересы инвесторов, чтобы был определенный логической порог прибыльности. В-третьих, должны быть гарантированы общественные интересы. Программа строительства должна быть запущена в этом году на основе согласованной работы и признания указанных направлений равноправным приоритетом.
Коснувшись других крупных градостроительных проектов, вице-премьер добавил, что согласно принятой правительством политике крупные строительные программы, начиная с проектных работ, должны реализовываться на конкурсной основе. Эта практика уже применяется в случае с районом Конда, а также касается строительной программы, которая готовится в Норагюхе. Он подчеркнул, что прозрачные процедуры тендеров важны в плане обеспечения доверия общества к таким проектам.
В ходе заседания был затронут широкий круг вопросов, связанных со строительством 33-го квартала Еревана. В этом контексте был обсужден полный эскизный проект строительства законченных пространственных решений и построек квартала. Одним из важных вопросов повестки дня было определение наиболее приемлемых решений по сохранению находящихся в квартале памятников, их территорий и условий визуального восприятия при строительстве.
Было подчеркнуто, что находящиеся в этом квартале все культурно-исторические памятники будут сохранены, а работы по охране и укреплению будут проводиться в установленном законом порядке. Был затронут текущий этап реализации лотов: по 10 из 18 лотов работы по реализации завершены, а по остальным 8 лотам было принято решение на заключительном этапе привлечь к процессу соответствующий общинный орган с целью повышения эффективности работ.