Պայմանավորվածությունը Փաշինյանին կաշկանդել է մեղադրանք ներկայացնել Սերժ Սարգսյանին․ Ա․ Ղուկասյան (տեսանյութ)
«Հայ կառուցողական կուսակցության» նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը գտնում է, որ Մարտի 1-ի գործով իրավապահ մարմինները քաղաքական առումով եղել են կաշկանդված և ճիշտ չեն ձևակերպել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքը։
«2008թ․ ունեցել ենք երկրում իշխանության յուրացում։ Այդ գործում Ռ․Քոչարյանը պետք է հանդես գար որպես օժանդակող, քանի որ աջակցել է Սերժ Սարգսյանին և Սերժ Սարգսյանի կողմից կազմակերպված հանցավոր համագործակցությանը՝ մեր երկրում զավթել իշխանությունը։ Քաղաքական պատճառներով, դա իմ խորին համոզմունքն է, մեղադրանքն այդպես չի ներկայացվել»,- ասում է քաղաքագետը՝ անդրադառնալով երեկ դատարանի կողմից Ռ․Քոչարյանի գործի կարճմանը։
Ա․Ղուկասյանը քաղաքական պատճառ է համարում 2018թ․ իշխանափոխության ժամանակ Սերժ Սարգսյանից «իշխանության տրանզիտը» դեպի Նիկոլ Փաշինյան։
«Եվ Ս․Սարգսյանը ձեռք բերեց իմունիտետ՝ նա շարունակեց ապրել կառավարական ամառանոցներում, Ս․Սարգսյանի անվտանգությունը դարձավ Ն․Փաշինյանի համատեղ անվտանգությունը։ Այս ամենը վկայում է, որ եղել է քաղաքական պայմանավորվածություն, որոնք Ն․ Փաշինյանին կաշկանդել են որևէ լուրջ մեղադրանք ներկայացնել Ս․Սարգսյանին»,- ենթադրում է Անդրիաս Ղուկասյանը։
Վերջինիս ներկայացմամբ՝ այդպիսով դատախազությանը տրվել է առաջադրանք, որ մեղադրանքը ուղղված պետք է լինի միայն Ռոբերտ Քոչարյանին։ «Եվ դատախազությունը հորինեց այն, ինչ հորինեց։ Եվ եթե առաջիկա օրերին Սերժ Սարգսյանին չառաջադրվի մեղադրանք, և չորակափոխվի Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքը, դա կհաստատի իմ խոսքը»,- հավելեց նա։

Договорённость сковывала Пашиняна, чтобы предъявить обвинение Сержу Саркисяну: А. Гукасян (видео)
Поддержи А1+!Председатель «Армянской конструктивной партии» Андриас Гукасян считает, что по делу 1-го Марта правоохранительные органы были скованы в политическом плане и неверно сформулировали обвинение бывшему президенту Роберту Кочаряну.
«В 2008г․ у нас была узурпация власти в стране. В этом деле Р. Кочарян должен был выступить в качестве содействующего, поскольку помогал Сержу Саркисяну и преступному сотрудничеству, организованному Сержем Саркисяном, захватить власть в нашей стране. По политическим причинам, это моё глубокое убеждение, обвинение так и не было предъявлено», - говорит политолог, обращаясь ко вчерашнему прекращению дела Р. Кочаряна судом.
А. Гукасян считает политической причиной «транзит власти» от Сержа Саркисяна к Николу Пашиняну во время смены власти в 2018 г.
«И С. Саркисян приобрёл иммунитет: он продолжал жить в правительственных дачах, безопасность С. Саркисяна стало совместной безопасностью Н. Пашиняна. Всё это свидетельствует о том, что была политическая договорённость, которая сковывала Н. Пашиняна, чтобы предъявить какое-либо серьёзное обвинение С. Саркисяну», - предполагает Андриас Гукасян.
Последний считает: таким образом прокуратуре было дано задание, что обвинение должно быть направлено только на Роберта Кочаряна. «И прокуратура придумала то, что придумала. И если в ближайшие дни Сержу Саркисяну не будет предъявлено обвинение, и не будет переквалифицировано обвинение Роберта Кочаряна, это подтвердит мои слова», - добавил он.