Առաջարկվում է բարձրացնել դատարան դիմելու պետական տուրքի չափը. նախկին 1500 դրամի փոխարեն այն կդառնա 6000 դրամ (տեսանյութ)
««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 5-ի նիստում: Այդ մասին հայտնում են ԱԺ պաշտոնական կայքից։
1990 թ. սկսած՝ դատարան ներկայացվող հայցադիմումների համար պետական տուրքը չի փոխվել, սակայն երկրում սոցիալ-տնտեսական պայմանները մոտ 4 անգամ փոխվել են: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը նշեց, որ 2018-ին դատարանների վրա մոտ 9 մլրդ դրամի փաստացի ծախսեր են կատարվել, մինչդեռ ստացվել է 1,7 մլրդ դրամի եկամուտ: 2019-ի 12 մլրդ դրամի ծախսի դիմաց ստացվել է 2 մլրդ դրամի եկամուտ: Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ փոխնախարարն ընդգծեց, որ միջազգային փորձի ուսումնասիրություն է իրականացվել:
Պետական տուրքը նախկին 1500 դրամի փոխարեն կդառնա 6000 դրամ: Սահմանվել է պետական տուրքի առավելագույն չափ՝ Առաջին ատյանի դատարանում այն կկազմի 25 մլն դրամ, Վերաքննիչ դատարանում՝ 15 մլն դրամ, Վճռաբեկ դատարանում՝ 10 մլն դրամ:
Վարչական գործերի համար սահմանվել է տուրքի բանաձեւ: Վերանայվել է արտոնությունների համակարգը. օրենքում չհիմնավորված արտոնություններ կան: «Լրացուցիչ կարեւոր արտոնություններ ենք սահմանել, որոնցից է համայնքի ղեկավարի՝ հավաքներին վերաբերող որոշումների, գործողությունների օրինաչափությունը բողոքարկելու հարցը: Այդ դեպքում պետական տուրք չի գանձվի: Պետտուրք չի գանձվի նաեւ ընտանիքում բռնության դեպքերի գործերով դատարան ներկայացվող հայցադիմումների դեպքում»,-պարզաբանեց Դանիելյանը:
Պետական տուրք չի գանձվի նաեւ դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններից, երբ դատարանում կվիճարկվեն Ընտրական օրենսգրքով սահմանված իրավախախտումները:
Օրենքում ավելացել է պետական տուրքի նոր արտոնություն, որը վերաբերում է զոհված զինծառայողների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով մահացած քաղաքացիների՝ ժառանգության վկայագիր ստանալու հարաբերություններին: Այդ դեպքում եւս պետտուրքից ազատվելու արտոնություն է սահմանվել:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հարակից զեկույցում գործընկերներին առաջարկեց դրական եզրակացություն տալ փոփոխություններին:

Повысится госпошлина на исковые заявления в суд: вместо прежних 1500 драмов она станет 6000 драмов (видео)
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам во втором чтении одобрила представленный правительством проект закона, которым предусматривается повышение размера государственной пошлины за поданные в суды исковые заявления на судебные акты суда, на апелляционные и кассационные иски. Пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственной пошлине”» представил замминистра юстиции Ваге Даниелян.
Замминистра напомнил, что, начиная с 1999 года, государственная пошлина на исковые заявления в суд практически не изменялась, однако социально-экономические условия изменились почти в четыре раза. Например, в 2018 году на содержание судов фактически было потрачено около 9 млрд драмов, а выручка составила 1,7 млрд драмов.
«К слову в Эстонии минимальная госпошлина - 75 евро, что составляет 52% их минимальной потребительской корзины. У нас она не высокая - 1500 драм, следовательно, увеличится до 6 000 драмов», - сказал Даниелян.
Также установлен максимальный размер госпошлины. «В первой инстанции установлено до 25 миллионов драмов, в Апелляционном суде - 15 миллионов драмов, в Кассационном суде - 10 миллионов драмов», - сказал замминистра.
Пересмотрена и система льгот освобождения от госпошлины. Установлены льготы, в том числе на иски по обжалованию решений и действий руководителей общин, связанных с собраниями. То есть в этих случаях госпошлина взиматься не будет. Государственная пошлина не будет взиматься и в исках по делам о домашнем насилии. В ходе обсуждения в первом и втором чтениях была добавлена еще одна льгота освобождения от госпошлины. Это относится к отношениям между судом и погибшими военнослужащими, или погибшими в результате боевых действий.