Մանկավարժահոգեբանական ծառայությունների տրամադրումը կդառնա ավելի մատչելի
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել «Տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների գործունեության ֆինանսավորման կարգում» փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը:
Ընթացիկ իրավիճակը
Գործող կարգով սահմանված չեն տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների գործունեության հետ կապված անհրաժեշտ ուսումնաօժանդակ անձնակազմի հստակ ձևակերպումը և պահպանման ծախսերի հաշվարկը: Բացակայում է նաև տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների կազմում գործող մասնաճյուղերի ֆինանսավորման կարգը:
Նախագծի նպատակը
Նախագծի համաձայն՝ տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների գործունեության ֆինանսավորման ավելացում է նախատեսվում: Կարգի փոփոխության նպատակն է համընդհանուր ներառական կրթության համակարգի ներդրման համատեքստում բարձրացնել մանկավարժահոգեբանական ծառայությունների տրամադրման մատչելիությունը: Ըստ այդմ՝ կարգում կատարված փոփոխությունը հնարավորություն կընձեռի առավել արդյունավետ իրականացնել կրթությանն աջակցող մանկավարժական և հոգեբանական ծառայությունները, մասնավորապես տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների կողմից ուսումնամեթոդական, հոգեբանական և մանկավարժական աջակցություն ցուցաբերել ամրացված տարածքի յուրաքանչյուր ուսումնական հաստատությունում սովորող երեխաներին, ծնողներին և մանկավարժական աշխատողներին:
Նախագծի ընդունումը նպատակ ունի նաև շարունակական աջակցություն տրամադրել կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներին՝ համաձայն անհատական ուսուցման պլաններով սահմանված աջակցության ժամանակցույցի և ծավալի, որի ընթացքում անհատական ուսուցման պլանով աշխատելու գործընթացից սահուն տեղափոխում կապահովիի դեպի հանրակրթական ուսումնական պլանով ուսուցում և հակառակը:
Ֆինանսավորման նոր բանաձև
Տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնի տարեկան ֆինանսավորման չափը որոշվում է մանկավարժահոգեբանական և ոչ մանկավարժահոգեբանական անձնակազմերի ամսական աշխատավարձային ֆոնդի, բարձրլեռնային բնակավայրերում տեղակայված կենտրոնների աշխատողներին տրվող լրավճարի, ինչպես նաև կենտրոնի պահպանման տարեկան ծախսերի գումարով:
2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների կողմից սպասարկվող տարածքներում աշակերտների թվին են գումարվելու նաև կենտրոնի կողմից սպասարկվող նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների սաների թիվը, իսկ 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից՝ նաև կենտրոնի կողմից սպասարկվող նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների ուսանողների թիվը։
Քաղաքացիները և շահառու խմբերը մինչև ապրիլի 15-ը կարող են նախագծի վերաբերյալ իրենց առաջարկություններն ու դիտողությունները ներկայացնել Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։

Предоставление педагогических психологических услуг станет более доступным
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении вынесло на общественное обсуждение проект решения правительства О внесении изменений в «Порядок финансирования деятельности территориальных педагогических психологических центров содействия».
Ситуация на данный момент:
В действующем порядке не определены четкая формулировка и расходы на содержание необходимых учебно-вспомогательных штатов территориальных центров педагогических психологических услуг. Также отсутствует порядок финансирования филиалов областных педагогических психологических центров содействия.
Цель проекта:
Согласно проекту, планируется увеличение финансирования региональных центров педагогического и психологического содействия. Целью изменения порядка является повышение доступности педагогических и психологических услуг в контексте внедрения системы всеобщего инклюзивного образования. Соответственно, изменение порядка позволит эффективнее реализовывать педагогические психологические службы содействия образованию, родителям и педагогическому коллективу каждого образовательного учреждения.
Принятие проекта также направлено на оказание постоянного содействия детям с особыми образовательными потребностями в соответствии с графиком, установленным индивидуальными учебными планами, во время которого плавный переход от процесса работы с индивидуальным планом обучения обеспечит и комплексную учебную программу.
Новая формула финансирования:
Размер годового финансирования территориального центра педагогических психологических услуг определяется размером ежемесячной заработной платы персонала, надбавок, выплачиваемых работникам центров, расположенных в высокогорных населенных пунктах, а также ежегодные расходы на содержание центра. С 1 сентября 2022 года количество воспитанников дошкольных образовательных учреждений, обслуживаемых центром, будет добавлено к количеству учеников на территориях, обслуживаемых региональными центрами педагогических психологических услуг, а с 1 сентября 2023 года - к количеству воспитанников   учреждений дополнительного профессионального (профессионального) среднего профессионального образования. Граждане и бенефициары могут подавать свои предложения и комментарии по законопроекту до 15 апреля на единый сайт публикаций проектов правовых актов.