168025074_2912014762372967_7338566310947920075_n
ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի մարդու գենոմիկայի և իմունոմիկայի լաբորատորիայի, կենսաինֆորմատիկայի գիտական խմբի և Հայ-Ռուսական համալսարանի կենսաինժեներիայի, կենսաինֆորմատիկայի և մոլեկուլային կենսաբանության ամբիոնի գիտաշխատողների կողմից իրականացվել են նոր կորոնավիրուսի ևս 12 ամբողջական գենոմի վերծանում՝ 3-րդ սերնդի սեկվենավորման կիրառմամբ։
Նմուշները տրամադրվել են ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից ս.թ․ մարտի 18-ին։
Ի տարբերություն հունվար ամսվա հետազոտության՝ մարտին ստացված 12 նմուշներից 10-ում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը (B.1.1.7, VOC-202012/01):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ չի բացառվում տարբեր շտամերով վարակվելու հավանականությունը՝ առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին՝ կրել դիմակ, պահպանել առնվազն 1.5 մետր հեռավորություն, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պատվաստվել COVID-19-ի դեմ։

168025074_2912014762372967_7338566310947920075_n
Научные сотрудники лаборатории геномики и иммуномики человека Института молекулярной биологии НАН РА, научной группы биоинформатики и кафедры биоинженерии, биоинформатики и молекулярной биологии Армяно-Российского университета провели расшифровку еще 12 полных геном нового коронавируса с применением секвенирования 3-го поколения.
Об этом сообщило Министерство здравоохранения Армении.
«Образцы 18 марта были предоставлены Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний МЗ Армении.
В отличие от январского исследования, в 10 из 12 полученных в марте образцах был обнаружен британский штамм коронавируса (B.1.1.7, VOC-202012/01).
Учитывая то обстоятельство, что не исключается вероятность заражения различными штаммами, Министерство здравоохранения еще раз призывает строго соблюдать противоэпидемические правила: носить маски, сохранять расстояние не менее 1,5 м, часто мыть или дезинфицировать руки», - говорится в сообщении МЗ.