Արայիկ Հարությունյանը ցավակցական հեռագիր է հղել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 31-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Մերձավոր Արևելքի երկրներում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարապետ Քաբաբջյանի ընտանիքին:
«Խոր ցավ ապրեցի՝ լսելով, որ մահացել է հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակ, Մերձավոր Արևելքի երկրներում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Կարո (Կարապետ) Քաբաբջյանը, մարդ, ով անմնացորդ նվիրվածությամբ, անսպառ եռանդով ու անսահման լավատեսությամբ համակված ծառայում էր Հայրենիքի զարգացման ու զորացման, աշխարհասփյուռ հայության բոլոր հատվածների միավորման ու միասնականության ամրապնդման, երիտասարդության հայեցի դաստիարակության և հայրենադարձության վեհ գործին:
Մեծ ճանաչում ունենալով Հայրենիքում և Սփյուռքում՝ նա իրականացնում էր ազգանպաստ գործունեություն, անում էր հնարավորն Արցախի միջազգային ճանաչման, սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի ապահովման ուղղությամբ՝ իր անուրանալի ավանդը բերելով այստեղ բազմաբնույթ ծրագրերի կյանքի կոչմանը:
Կարո Քաբաբջյանն արժանիորեն վայելում է արցախցիների սերն ու հարգանքը: Նրա հայրենանվեր ջանքերը բարձր են գնահատվել: Արցախին մատուցած ծառայությունների համար Կարո Քաբաբջյանն արժանացել է պետական բարձր պարգևների:
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, նրա կուսակից ընկերներին ու հազարավոր սաներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով:
Մեծ հայի ու հայրենասերի անունը միշտ վառ կմնա մեր ժողովրդի հիշողության մեջ՝ օրինակ հանդիսանալով հետագա սերունդների համար:
«Հզոր հայրենիքի կերտումը հնարավոր է միայն յուրաքանչյուրիս՝ հայրենիքում ապրելու, աշխատելու և ընտանիք ստեղծելու գրավականով»,- վստահ էր Կարո Քաբաբջյանը»։

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 31 марта направил телеграмму соболезнования семье Постоянного представителя Арцаха в странах Ближнего Востока Карапета Кабабджяна.
"С глубоким прискорбием узнал о смерти преданного сына армянского народа, Постоянного представителя Арцаха в странах Ближнего Востока Каро (Карапета) Кабабджяна, который с безграничной преданностью, неиссякаемой энергией и бескрайним оптимизмом служил высокому делу развития и усиления Родины, объединения и укрепления единства всего армянства, воспитания молодежи в национальном духе и возвращения соотечественников на родину.
Будучи широко известным на Родине и в Диаспоре, он осуществлял патриотичную миссию, делал все возможное для международного признания Арцаха, обеспечения его социально-экономического прогресса, внеся свой неоспоримый вклад в реализацию здесь разных программ.
Каро Кабабджян достойно пользовался любовью и уважением арцахцев. Его патриотичные усилия были высоко оценены. За заслуги перед Арцахом Каро Кабабжян был удостоен высоких государственных наград.
От имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично глубоко соболезную всем родным и близким покойного, его партийным товарищам и многочисленным ученикам. Желаю всем стойкости и силы духа.
Имя истинного армянина и патриота навсегда останется в памяти нашего народа и будет служить примером для будущих поколений.
«Создание сильного государства возможно, если каждый из нас будет жить, работать и создавать семью на родине»,- заверял Каро Кабабджян".