Վենետիկի հանձնաժողովն ուսումնասիրության է վերցրել Պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքը վերացնող օրինագիծը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) 2021 թվականի մարտի 19-20-ի նստաշրջանում որոշում է կայացրել ուսումնասիրության ներքո առնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ֆինանսավորման երաշխիքներին վերաբերող օրենսդրական նախագիծը։ Այս հարցը քննարկման է արժանացել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում և այդ հարցին հետևելու որոշումը հանձնաժողովը հրապարակել է:
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը հաստատել և Ազգային ժողով է ուղարկել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն առաջարկող նախագիծ, որով նախատեսվում է վերացնել 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը: Համաձայն օրենսդրական այդ պահանջի՝ յուրաքանչյուր տարի Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համոզմամբ՝ նշված նորմի վերացումը կհանգեցնի Պաշտպանի հաստատության ինստիտուցիոնալ անկախության վերացման։ Ավելին, առաջարկվող փոփոխությունը պարունակում է իրական ռիսկ առ այն, որ դա կհանգեցնի միջազգային «A» կարգավիճակից զրկելուն: Սա իր հերթին մեխանիկորեն կզրկի Պաշտպանին, օրինակ, ՄԱԿ-ի կառույցներում ելույթներ ունենալու, միջազգային կառույցների ղեկավար պաշտոններում ընտրելու և ընտրվելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ Մարդու իրավունքների հաստատությունների եվրոպական ցանցի՝ ENNHRI-ի նախագահը բաց նամակով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ նշելով, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը Եվրոպայում լավագույն փորձ է և կոչ է արել այն պահպանել։

MIP venetiki handznajoxov
Венецианская комиссия приняла на рассмотрение законопроект, устраняющий гарантию финансирования деятельности Омбудсмена
Европейская комиссия Совета Европы «Демократия через право» (Венецианская комиссия) на сессии 19-20 марта 2021 года приняла решение рассмотреть законодательный проект, касающийся гарантий финансирования деятельности Защитника прав человека. Этот вопрос был обсужден на заседании Венецианской комиссии и комиссия опубликовала решение следовать этому решению.
В заявлении офиса Защитника прав человека говорится, что правительство одобрило направленный в Национальное собрание законопроект о внесении изменений в Конституционный закон Республики Армения «О Защитнике прав человека», предусматривающий отмену части 5 8 статьи. Согласно этому законодательному требованию, ежегодный размер ассигнований, предоставляемых Омбудсмену, его сотрудникам, а также Омбудсмену в качестве национального превентивного механизма, не может быть меньше ассигнований, предусмотренных государственным бюджетом в предыдущем году.
«По убеждению Омбудсмена, отмена указанной нормы приведет к ликвидации институциональной независимости офиса Омбудсмена. Более того, предлагаемое изменение содержит реальный риск того, что это приведет к лишению международного статуса «А». Это, в свою очередь, механически лишит Защитника возможности выступать в структурах ООН, избирать и быть избранным на руководящие должности международных структур. Ранее председатель Европейской сети учреждений по правам человека ENNHRI обратилась с открытым письмом к председателю Национального собрания Армении, отметив, что 5-я часть 8-ой статьи Конституционного закона Республики Армения “О Защитнике прав человека” - лучший в Европе опыт и призвала его соблюдать», - говорится в сообщении офиса Защитника прав человека.