ՊԵԿ-ը Հայաստանից ՌԴ կոշիկի արտահանմամբ զբաղվողներին հրավիրում է մասնակցելու պիլոտային ծրագրին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեպի Ռուսաստան կոշիկ արտահանողները մինչև մարտի 23-ը ժամանակ ունեն ազգային օպերատորի փորձնական ծրագրին գրանցվելու համար: Սա անհրաժեշտ է, քանի որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող կոշկեղենը պարտադիր ենթակա է մակնշման: Որպեսզի հայաստանյան կազմակերպությունները կարողանան ՌԴ-ում իրացնել այն, պետք է ապրանքին փակցված լինի համապատասխան ստանդարտի դրոշմապիտակը: Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը դեռևս անցած տարվանից է արգելել չմակնշված կոշիկի շրջանառությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր ճանաչված «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊ ընկերությունը ներդրել է ապրանքների դրոշմավորման ավտոմատացված համակարգը և պատրաստ է ծրագրի փորձարկմանը: Կոմիտեն Հայաստանի Հանրապետությունից Ռուսաստանի Դաշնություն կոշիկի արտահանմամբ զբաղվող կազմակերպություններին հրավիրում է մասնակցելու փորձնական ծրագրին, ինչը հնարավորություն կտա նախապես ծանոթանալ ծրագրի մանրամասներին և արդյունավետ կազմակերպել աշխատանքը:
Ցանկացողներն ազգային օպերատորի ներկայացուցչի հետ կարող են կապ հաստատել ժամը 10։00–ից 17։00-ն՝ զանգահարելով +374 10 300 300 հեռախոսահամարով կամ գրել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով՝ մինչև մարտի 23-ը:

КГД приглашает экспортеров обуви принять участие в пилотной программе национального оператора (видео)
Экспортеры обуви в Россию до 23 марта имеют возможность зарегистрироваться в пилотной программе национального оператора.
“Это необходимо, потому что экспортируемая из Армении в Россию обувь подлежит маркировке. Чтобы армянские компании могли продавать ее в России, на товаре должен быть штамп соответствующего стандарта. Напомним, что в России с прошлого года запрещен оборот немаркированной обуви.
Комитет государственных доходов напоминает, что решением правительства Республики Армения ООО “Центр развития перспективных технологий - Армения”, признанный национальным оператором маркировки товаров посредством идентификации в рамках Евразийского экономического союза, внедрило автоматизированную систему маркировки и готово к тестированию программы. Комитет приглашает компании, занимающиеся экспортом обуви из Республики Армения в Российскую Федерацию, принять участие в пилотной программе, которая даст возможность ознакомиться с деталями программы и эффективно организовать свою работу.
“Желающие до 23 марта могут связываться с представителем национального оператора с 10:00 до 17:00, звонить на номер телефона +374 10 300 300 или писать на электронный адрес: [email protected]», - говорится в сообщении КГД.