162471020_1153880425058299_7585889320008436143_o
Հանրապետությունում առաջիկա օրերին եղանակի անկայուն ռեժիմը պահպանվելու է, որը հատկապես նկատելի կդառնա մարտի 23-ից հետո, Միջերկրական ծովից հզոր ցիկլոնի ներթափանցման պատճառով Այս մասին տեղեկացնում է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը:
«2021 թվականի մարտն աչքի է ընկնում առավել շեշտված եղանակակլիմայական պայմանների փոփոխություններով, որոնց պատճառը հյուսիս-արևմուտքից նկատվող հաճախակի ցուրտ օդային հոսանքների ներխուժումներն են։  Այս երևույթի հիմնական պատճառը Ռուսաստանի եվրոպական տարածքում այս տարի դիտված խիստ ցուրտ ձմեռն է: Ներկա պահին նույնպես Ռուսաստանի եվրոպական տարածքում և Եվրոպայում օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից ցածր է 5-6 աստիճանով, առկա է կայուն ձնածածկույթ, որը նպաստում է արկտիկական ցուրտ օդային զանգվածների հարավ տեղաշարժվելիս քիչ տրանսֆորմացվելուն»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Մարտի 19-ին ՀՀ տարածքը նույնպես գտնվում է հյուսիս-արևմուտքից ներխուժած ցուրտ ճակատի ազդեցության գոտում, լեռնային և նախալեռնային շրջաններում տեղացել է ձյուն, օդի ջերմաստիճանը մարտի 18-ի հետ համեմատած նվազել է 5-6 աստիճանով:

162471020_1153880425058299_7585889320008436143_o
Из-за проникновения мощного циклона из бассейна Средиземного моря в ближайшие дни в республике сохранится нестабильный режим погоды, который станет особенно заметным после 23 марта. Об этом сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга.
“Март 2021 года отличается довольно заметными погодно-климатическими явлениями, вызванными частыми вторжениями холодных воздушных потоков с северо-запада. Основная причина этого явления - холодная зима, наблюдавшаяся в этом году на европейской территории России. И настоящее время температура воздуха на европейском пространстве России и в Европе ниже климатической нормы на 5-6 градусов, есть стабильный снежный покров, который способствует малому трансформированию холодных арктических воздушных масс при их передвижении на юг”, - говорится в сообщении.
19 марта территория Армении находится в зоне влияния проникшего с северо-запада холодного фронта, в горных и предгорных районах выпал снег, температура воздуха по сравнению с 18 марта понизилась на 5-6 градусов.