Հայաստանը ներկայացրել է իր զբոսաշրջային ներուժը ՌԴ ամենախոշոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսում
Մարտի 16-ից 18-ը Մոսկվայում կայացած MITT Moscow զբոսաշրջային ցուցահանդեսում Հայաստանը, երկար դադարից հետո, կրկին ներկայացրել է իր զբոսաշրջային ներուժը։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, Հայաստանից ցուցահանդեսին մասնակցել են 20 զբոսաշրջային ընկերություններ։
Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների ամենախոշոր զբոսաշրջային ցուցահանդեսին մասնակցել է 1,5 հազար կազմակերպություն 229 երկրից, այդ թվում նաև Հայաստանը՝ մեկ միասնական տաղավարով։
Հայկական տաղավարի առաջին այցելուներից էր «Ռոստուրիզմ»-ի ղեկավար Զարինա Դոգուզովան, ով հանդիպում է ունեցել Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանի հետ` քննարկելու երկկողմ համագործակցության շրջանակն ու հեռանկարները։
Երեք օրվա ընթացքում հայկական տաղավարը, Հայաստանի զբոսաշրջային ընկերությունների և Զբոսաշրջության կոմիտեի համատեղ ջանքերով, հասցրել է գրավել ռուսաստանցի այցելուների, տարբեր երեկրներից ժամանած գործընկերների ուշադրությունը՝ աչքի ընկնելով իր զբոսաշրջային առաջարկների բազմազանությամբ՝ արկածային զբոսաշրջություն, գաստրո տուրեր, գինու ուղղություններ, երևանյան և մարզային փառատոններ, իրական փորձառություններ, համաշխարհային մշակութային արժեքներ և այլն։
Հայկական տաղավարի ձևավորմանն ու յուրահատուկ ներկայացմանն իր մասնակցությունն է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանատունը։
Մարտի 17-ին Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունը՝ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանի գլխավորությամբ, հյուրընկալել է այդ օրերին Մոսկվայում գտնվող Զբոսաշրջության կոմիտեի և Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչներին։ Դեսպանը կարևորել է ներկայիս դժվար ժամանակներում Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժի ներկայացումը Ռուսաստանում և հայ-ռուսական հետագա կապերի ամրապնդումը։ Ընդունելության ժամանակ դեսպան Տողանյանը հուշանվեր է հանձնել Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի պարտականությունները կատարող Ալֆրեդ Քոչարյանին։ Հանդիպմանը հրավիրվել էին նաև Ռուսաստանի զբոսաշրջային բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչներ։
Ավելի վաղ՝ մարտի 9-ից 12-ը, Զբոսաշրջության կոմիտեն, 21 զբոսաշրջային ընկերությունների հետ համատեղ, առցանց ձևաչափով մասնակցել է ITB Berlin միջազգային ամենախոշոր ցուցահանդեսներից մեկին։

Армения представила свой туристический потенциал на крупнейшей туристической выставке России
После долгого перерыва Армения на туристической выставке “MITT Moscow”, которая прошла в Москве с 16 по 18 марта, вновь представила свой туристический потенциал.
В выставке при содействии Комитета по туризму Министерства экономики  участие приняли 20 туристических компаний Армении.
В крупнейшей туристической выставке России участвовали 1,5 тысячи организаций из 229 стран, в том числе из стран СНГ. Армения свой туристический потенциал представила на одном объединенном павильоне.
Одним из первых посетителей армянского павильона была Зарина Догузова, руководитель Ростуризма. Она встретилась с исполняющим обязанности председателя Комитета по туризму Альфредом Кочаряном, чтобы обсудить масштабы и перспективы двустороннего сотрудничества.
Армянский павильон, благодаря совместным усилиям армянских туристических компаний и Комитета по туризму в течение трех дней привлекал внимание российских посетителей и коллег. Он отличался разнообразием туристических предложений: приключенческий туризм, гастрономические туры, винотуры с дегустацией вин, спортивные фестивали и т. д.
Посольство Армении в Российской Федерации приняло активное участие в формировании и оригинальной презентации армянского павильона.
17 марта в посольстве Республики Армения в России чрезвычайный и полномочный посол Вардан Тоганян принял представителей Комитета по туризму и туристической отрасли Армении, которые в те дни находились в Москве. На встречу были приглашены и представители туристического бизнеса России.
Ранее, с 9 по 12 марта, Комитет по туризму и 21 туристическая компания Армении приняли участие в одной из крупнейших международных онлайн выставок “ITB Berlin online”.