Օնիկ Գասպարյանի պահանջը ժամանակավորապես բավարարվել է.դատարանի որոշումը
Դատարանը  Հանրապետության  բավարարվել է հայցվորի  միջնորդությունը՝ Նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու պահանջի մասին։
« Ձեռնարկել հայցի ապահովման միջոց՝ հայցվորի պահանջի ժամանակավոր բավարարման տեսքով, այն է` մինչև սույն գործով գործն ըստ էության լուծող վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը ճանաչել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը»,- նշված է որոշման մեջ:
Հիշեցնենք, որ Օնիկ Գասպարյանը 10.03.2021 թվականին հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ  նախագահ Արմեն Սարգսյանի,  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «իրավունքի ուժով ընդունված Հանրապետության նախագահի՝ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրը, ինչը հաստատվել է 2021 թ. մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ» առ ոչինչ ճանաչելու պահանջի մասին:
ՀՀ վարչական դատարանի 15.03.2021 թվականի որոշմամբ հայցադիմումը և դրան կից փաստաթղթերը վերադարձվել են: Հայցվորը, ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 79-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված ժամկետում, նույն օրը՝ 15.03.2021 թվականին, հայցադիմումը կրկին ներկայացրել է ՀՀ վարչական դատարան՝ խնդրելով ճանաչել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը:
Ուսումնասիրելով հայցադիմումը և դրան կից փաստաթղթերը` Դատարանը որոշել էր Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումն ընդունել վարույթ:

Требование Оника Гаспаряна временно удовлетворено: Он пока останется на своей должности
Административный суд Республики Армения под председательством судьи Мгера Петросяна 17 марта удовлетворил ходатайство адвоката Оника Гаспаряна о применении меры по обеспечению иска Оника Гаспаряна, согласно которому требовалось признать отсутствие правоотношения в деле освобождения Оника Гаспаряна с должности.
“Административный суд согласно иску Оника Гаспаряна о признании отсутствия правомочности освобождения с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил на основании предложения премьер-министра, поданного против президента Республики Армения Армена Саркисяна и премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, в условиях отсутствия принятого президентом Республики административного акта, удовлетворил ходатайство об обеспечении иска.
Суд постановил: принять меры по обеспечению иска в виде временного удовлетворения требования истца, а именно: до вступления в законную силу окончательного судебного акта, разрешающего дело по существу, признать отсутствие правомочности об освобождении с должности начальника Генерального штаба ВС Оника Гаспаряна, в условиях отсутствия принятого президентом Республики административного акта на основании предложения премьер-министра. Настоящее решение вступает в законную силу с момента его вынесения”, - отмечается в решении Административного суда.
Генерал-полковник Оник Гаспарян 10 марта обратился в Административный суд с иском, требующим его освобождение с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил, признать недействительным. Освобождение было принято в силу права и утверждено 10 марта  2021 г. Премьер-министр объявил, что Оник Гаспарян силой права освобожден с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.