Բոլոր գերիները պետք է վերադարձվեն․ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան (տեսանյութ)
Գերիների մասով  Ֆրանսիայի մոտեցումը պարզ է՝ բոլորը պետք է վերադարձվեն՝  ոչ միայն նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի , այլև միջազգային կոնվենցիաների հիման վրա։
«ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահությունն այս առումով միակ մարմինն է, որտեղ հնարավոր է քննարկումներ իրականացնել՝ հարցին որևէ դիվանագիտական լուծում տալու համար։ Եվ Մինսկի խմբի համանախագահները  բանակցությունների մեջ են՝ տարածաշրջան աշխատանքային այց իրականացնելու համար», - ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի  արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթն ասուլիսի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ մշակութային ժառանգության հարցը նույնպես ամենակարևորներից է, որ անհանգստացրել է  իրենց կոնֆլիկտին հաջորդող ժամանակաշրջանում.
«Կոնֆլիկտի վերջում և դրան հաջորդող մի քանի օրերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հրավիրել է հանձնաժողով՝ հենց այդ հարցերը քննարկելու համար։ Մենք շատ ենք ցանկանում, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն արդյունավետ և արագ ուսումնասիրություններ կատարի տարածաշրջանում։ Եվ ցավում ենք, որ այդ ուսումնասիրությունները դեռևս չեն իրականացվում», - ասաց Ժոնաթան Լաքոթը։
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան նույնպես ամեն ինչ անում է՝ Հայաստանի հետ նաև մշակութային ժառանգությունը պահպանելու հարցով համագործակցությունն մեծացնելու համար։ Հենց այդ նպատակով Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության ազգային կենտրոնի ղեկավարը վերջերս այցելել է Հայաստան՝ օգնելու  մշակութային ժառանգության ցանկ և տվյալների ամբողջական համակարգ ստեղծել։

Посол Франции о пленных (видео)
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт подтверждает, что армянские военнопленные, находящиеся в Азербайджане, должны быть возвращены в Армению. Лакотт заявил об этом во время встречи с журналистами.
“Мое отношение к вопросу о военнопленных определенно: их нужно вернуть. Процесс должен осуществляться не только на основе заявления от 9 ноября, но и на основе защиты прав человека, закрепленных в международных конвенциях”, - сказал посол Франции в Армении.
По его словам, Минская группа ОБСЕ остается единственным органом, в рамках которой можно обсуждать и вести переговоры, чтобы найти дипломатическое решение вопроса. “Когда мы говорим о Минской группе ОБСЕ, мы должны понимать, что имеем дело с переговорным органом, который готов выступить посредником и помочь обеим сторонам. Министр иностранных дел Швеции во время ее визита в Армению в качестве Действующего председателя ОБСЕ также упомянула, что Минская группа ОБСЕ является единственным посредническим органом. Сопредседатели Минской группы в настоящее время ведут переговоры о рабочем визите в регион”, - сказал Джонатан Лакотт.
На сегодняшний день в Армению возвращено 69 военнопленных. Недавно была освобождена и возвращена в Бейрут ливанская армянка Марал Наджарян. 16 марта пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян заявила, что в настоящее время против Азербайджана по вопросу 188 пленных армян приняты промежуточные меры. Пункт 8 заявления от 9 ноября 2020 года распространяется на всех военнопленных и других заложников.