«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է լինի կասկածներից, շահարկումներից վեր կառույց. Արմեն Սարգսյան (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ 29-րդ նիստին, որն անցկացվել է հեռավար:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հիմնադրամի կառավարման և գործունեության հետ կապված հարցեր:
Մինչև աշխատանքները սկսելը՝ մասնակիցները նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի զոհերի հիշատակը:
Այնուհետև Հանրապետության նախագահ, Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել բացման խոսքով.
«Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի այս նիստն արտակարգ է թե՛ իր օրակարգով, թե՛ այն պայմաններով, որոնցում տեղի է ունենում՝ պատերազմի հետևանքներ, քաղաքական լարված իրավիճակ Հայաստանում, կորուստներ ինչպես մարդկային կյանքերի, այնպես էլ տարածքային, ծանր, վիրավոր Արցախ, կորոնավիրուսի համավարակ, սոցիալական, տնտեսական, քաղաքական մեծ ճգնաժամ և դժվարություններ:
Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Արցախի մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մարդկային ու նյութական մեծ կորուստներ են կրել, կորցրել են տուն, ունեցվածք, և, ինչն առավել ցավալի է, ոմանք նաև ընտանիք և հարազատներ: Հիմնադրամն այժմ նրանց աջակցելու ծրագիր է իրականացնում:
Սակայն այսօր ես ուզում եմ անդրադառնալ մի շատ կարևոր հարցի: Այդ հարցը մեկ բառով կարելի է ձևակերպել հետևյալ կերպ՝ վստահություն:
Արդեն իսկ առիթ եմ ունեցել ասելու, որ որպես «Հայաստան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ՝ խորապես մտահոգ եմ, որ մեր հայրենակիցների և բարեկամների կողմից հիմնադրամին նվիրաբերված գումարը կառավարությանը փոխանցելու պատճառով որոշ անհանգստություն և դժգոհություն է առաջացել հիմնադրամի գործունեության վերաբերյալ, որն արտահայտվել է և՛ գրավոր, և՛ բանավոր, և՛ նույնիսկ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի առանձին անդամների կողմից: Հիշյալ փաստը նաև շահարկումների առիթ է դարձել:
Փորձելու ենք ձեզ հետ միասին շատ կոնկրետ և պրակտիկ պատասխաններ գտնել և լուծել հարցը, որպեսզի հիմնադրամը կարողանա և՛ շարունակել իր գործունեությունը, և՛ իրագործել այն կարևոր ծրագրերը, որոնց համար ստեղծված է: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նկատմամբ վստահությունը լինի բյուրեղային և որևէ ձևով վտանգված չլինի:
Ես դեռ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ ընտրվելիս կարծիք էի հայտնել, որ հիմնադրամը լուրջ փոփոխությունների կարիք ունի: Առաջին նիստի ժամանակ նույնիսկ առաջարկել էի առաջարկություններ ներկայացնել՝ ինչպես բարելավել, կատարելագործել հիմնադրամի գործունեությունը: Այսօրվա արտահերթ նիստը առիթ և հնարավորություն է՝ քննարկելու ոչ միայն վստահության, այն վերականգնելու հարցը, այլև մտածելու կամ գոնե սկսելու մտածել իսկապես արմատական քայլեր ձեռնարկելու մասին՝ հիմնադրամը որպես կառույց և համահայկական երևույթ վերափոխելու ուղղությամբ: Սկսենք ոչ միայն մտածել, այլև գործել այդ ուղղությամբ:
Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն կանոնադրությանը, այլև ռազմավարությանն ու մարտավարությանը, նաև մշակույթին և մտածողության ձևին: Մյուս կողմից, ուզում եմ նորից կրկնել հոգաբարձուների նախորդ նիստում արտահայտած մի միտք՝ հիմնադրամի գործունեությանը վերաբերող ցանկացած փոփոխություն իրավականից մինչև բարոյահոգեբանական, պետք է մեկ հստակ ուղերձ ունենա. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է լինի կասկածներից, ենթադրություններից, շահարկումներից վեր կառույց՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք և հայություն նպատակակետերով՝ թիրախներով: Ես շարունակում եմ մնալ այն տեսակետին, որ անհրաժեշտ են նոր տեսլական, գործունեության ծրագիր՝ այսօրվան և վաղվան համահունչ, որովհետև այսօր Հայաստանն ու Արցախը տարբեր են, քան ամիսներ առաջ: Այսօր աշխարհն է տարբեր, այսօր մեր հայրենակիցները, որոնք մեր նվիրատուներն են, ապրում են նոր, փոփոխվող աշխարհում, հետևաբար, մենք պետք է լինենք նաև ժամանակակից հիմնադրամ: Եվ իհարկե, պատերազմի և համավարակի հետևանքները մեզ կանգնեցրել են շատ լուրջ մարտահրավերների առջև:
Հիմնադրամը, որպես համահայկական կառույց, պարտավորություն ունի լինել այդ խնդիրների լուծման առաջին գծում: Այդ շարքում առաջին հերթին պետք է ներառվեն աջակցությունը մեր զոհված հայրենակիցների ընտանիքներին, վիրավոր զինվորներին, ինչպես նաև՝ նրանց առողջական խնդիրների լուծման, իրենց բնօրրաններից տեղահանված արցախցի մեր հայրենակիցների կեցության հարցերը: Այս ամենից զատ պետք է նախաձեռնվեն և իրականացվեն զարգացման նախագծեր:
Այս նիստին քննարկելու ենք հարցեր, որոնք հրատապ են և կենսական: Մաղթում եմ բոլորիս արդյունավետ աշխատանք:
Միևնույն ժամանակ կոչ եմ անում բոլորին՝ մի կողմ դնել բոլոր քաղաքական, անձնական և այլ հետաքրքրություններն ու հարցերը և նպատակ ունենալ կայացնել կշռադատված որոշումներ, որոնք նպաստելու են հիմնադրամի նկատմամբ վստահության վերականգնմանը և այս կառույցն իսկապես դարձնելու այն լոկոմոտիվը, որն իր հետ միասին առաջ է տանելու մնացած բարեգործական հայկական կառույցներին»:

Фонд “Айастан” должен быть вне всяких сомнений и спекуляций: Армен Саркисян (видео)
Президент Республики Армения, председатель Совета попечителей Всеармянского фонда “Айастан” Армен Саркисян принял участие во внеочередном 29-ом заседании Совета попечителей фонда, которое проводилось в дистанционном режиме.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с управлением и деятельностью фонда.
До начала работы участники по предложению президента Армена Саркисяна почтили минутой молчания память жертв войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года против Арцаха.
Затем президент Республики, председатель Совета попечителей фонда Армен Саркисян выступил со вступительной речью.
“Это заседание Совета попечителей фонда чрезвычайное как по своей повестке, так и исходя из тех условий, в которых оно проходит - последствия войны, напряженная политическая ситуация в Армении, потери как человеческих жизней, так и территориальные, тяжело раненный Арцах, огромный социальный, экономический, политический кризис и проблемы.
В результате войны, развязанной Азербайджаном, многие из наших соотечественников в Арцахе понесли огромные человеческие и материальные потери, потеряли свои дома, имущество, что очень болезненно. В настоящее время фонд реализует программы содействия Арцаху.
Но сегодня я хочу обратиться к очень важному вопросу. Этот вопрос можно описать одним словом: доверие.
Я уже имел повод высказать, что, как председатель Совета попечителей Фонда “Айастан”, глубоко озабочен тем, что из-за передачи правительству денег, перечисленных фонду нашими соотечественниками и друзьями, возникла некоторая обеспокоенность и недовольство деятельностью фонда, которая была выражена как письменно, так и устно, и даже отдельными членами Совета попечителей Фонда. Этот факт также стал поводом и для домыслов.
Мы вместе с вами постараемся найти очень конкретные и практические ответы для решения это проблемы, чтобы фонд мог продолжать свою деятельность, и реализовывать важные программы, ради которых он и был создан. Мы должны сделать все возможное, чтобы доверие к Всеармянскому фонду “Айастан” было кристально чистым, чтобы ему ничего не угрожало.
Когда меня избрали председателем Попечительского совета фонда, я выразил мнение, что фонд нуждается в серьезных изменениях. На первой сессии я даже предлагал внести изменения, как улучшить деятельность фонда. Сегодняшнее внеочередное заседание - это возможность не только обсудить вопрос доверия, восстановить его, но и подумать или хотя бы начать думать о том, чтобы предпринять действительно радикальные шаги по трансформации фонда как структуры, как общеармянского феномена. Так давайте не только думать, но и действовать в этом направлении.
Это относится не только к уставу фонда, но также и к стратегии и тактике, а также и к культуре и образу мышления. С другой стороны, я хотел бы повторить идею, высказанную на предыдущем собрании попечителей: любое изменение в деятельности фонда, как с юридической и морально-психологической точки зрения, должно иметь одно четкое послание. Всеармянский фонд “Айастан”  должен быть структурой, вне всяких сомнений, спекуляций и предположений, с целями и задачами - Армения-Арцах-Диаспора-армяне. Я по-прежнему придерживаюсь мнения, что нам нужно новое видение, новый план действий, созвучный сегодняшнему и завтрашнему дню, потому что сегодня Армения и Арцах отличаются от того, какими были несколько месяцев назад. Сегодня мир стал другим, сегодня наши соотечественники, которые являются нашими донорами, живут в новом, меняющемся мире, поэтому и мы должны быть современнее. И, конечно же, эпидемия и войны привели нас к очень серьезным проблемам.
Фонд, как всеармянская организация, обязан быть в авангарде решения этих проблем. Прежде всего, в этот список должно быть включено содействие семьям наших погибших соотечественников, раненых солдат, а также решение их проблем со здоровьем, жилищных условий наших соотечественников из Арцаха, которые были вынуждены покинуть свои очаги. Кроме того, должны быть инициированы и реализованы и проекты развития.
На этой сессии мы обсудим актуальные и жизненно важные вопросы. Желаю всем нам плодотворной работы.
В то же время я призываю всех отложить в сторону все политические, личные и другие интересы и вопросы, принимать взвешенные решения, которые помогут восстановить доверие к фонду, сделать эту структуру тем локомотивом, который поведет за собой и все остальные благотворительные армянские структуры”.