Ֆրանսիացի մտավորականները կոչ են արել Ֆրանսիային միջնորդել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար
Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի մասին հայտարարությունից չորս ամիս անց պաշտոնական Բաքուն հրաժարվում է կյանքի կոչել փաստաթղթի հումանիտար կետերից մեկը՝ ռազմագերիների ազատ արձակումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ֆրանսիական Le Point-ը, այս մասին նշվում է մի խումբ ֆրանսիացի մտավորականների տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ֆրանսիացի մտավորականներն արձանագրել են, որ այդպիսով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները: «Ստորագրված փաստաթղթի նկատմամբ այս անարգալից վերաբերմունքը փշրում է 1915-ի Ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց հայ ժողովրդի՝ իր նախնիների հողում նորմալ կյանքի վերադառնալու հույսը»,- նշել են նրանք՝ ընդգծելով, որ դա ատելության հստակ դրսևորում է:
Մտավորականները հիշեցրել են, որ Ադրբեջանը, որի զինվորականները պատերազմի ընթացքում ռազմական հանցագործություններ են իրականացրել հայերի նկատմամբ՝ սպանելով ու խոշտանգելով ինչպես հայ զինվորների, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց, խեղելով նրանց դիակները, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների վարկանշային վատագույն ցուցանիշներն ունի աշխարհում՝ հաստատված այնպիսի իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են Freedom House-ը և «Լրագրողներ առանց սահմանների»-ն:
«Այս կոչը ստորագրողները խնդրում են Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆրանսիային, որը մասնակցում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններին, օգտագործել իր ողջ իրավասությունը հայ ռազմագերիների ազատ արձակման համար: Եթե ԵԱՀԿ կողմից մանդատ ստանձնած այս խումբը չի կարողացել կանխել պատերազմը կամ պաշտպանել  մարդկանց, որոնք զոհ գնացին, ապա գոնե թող ապահովի հրադադարի ռեժիմի այս հումանիտար կետի պահպանումը»,- ասվում է շուրջ հարյուր ֆրանսիացի մտավորականների ստորագրած հայտարարության մեջ:

Французские интеллектуалы призвали Францию приложить усилия для освобождения армянских пленных
Спустя четыре месяца после подписанного Арменией, Азербайджаном и Россией заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года официальный Баку отказывается выполнять одну из гуманитарных пунктов документа - освобождение военнопленных. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на французское издание Le Point, об этом говорится в заявлении, распространенном группой французских интеллектуалов.
Французские интеллектуалы заявляют, что таким образом Азербайджан грубо нарушает взятые на себя обязательства. «Такое неуважительное отношение к подписанному документу разрушает надежду армянского народа на возвращение к нормальной жизни на земле своих предков, спустя сто лет после Геноцида 1915 года», - заявили они, подчеркнув, что это явное проявление ненависти.
Представители интеллигенции напомнили, что Азербайджан, чьи солдаты совершили военные преступления против армян во время войны, убивая и пытая как армянских солдат, так и мирных жителей, имеет худшие в мире рейтинги в сферах демократии, прав и свобод человека, о чем отмечают такие организации, как Freedom House и «Репортеры без границ».
«Подписавшие этот призыв просят сопредседателя Минской группы Францию, которая участвует в переговорах по мирному урегулированию конфликта, использовать все свои полномочия для освобождения армянских военнопленных. Если эта группа, уполномоченная ОБСЕ, не смогла предотвратить войну или защитить людей, которые стали жертвами, то, по крайней мере, должна обеспечить соблюдение этого гуманитарного пункта заявления о прекращении огня», - говорится в заявлении, подписанном примерно сотней французских интеллектуалов.