Պատերազմի ժամանակ Covid-19-ի դեպքերի թիվը հասել է 59287-ի․ ՄԻՊ նոր արտահերթ զեկույցը
Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով:
Այդ փաստն ապացուցում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր արտահերթ զեկույցն անգլերենով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս արտահերթ զեկույցը կոնկրետ օրինակներով ու մասնագիտական վերլուծությամբ ցույց է տալիս «Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները  COVID-19-ի  մարդածին աղետի համատեքստում»:
Արտահերթ զեկույցում նշվում է, որ չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի և Անվտանգության խորհրդի հայտարարություններին, որ COVID-19-ի պայմաններում պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր իրավիճակներում ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի նախաձեռնումը վտանգել է Արցախի ողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը՝ դիտավորյալ պատճառելով մահեր և տառապանքներ: Այն զգալիորեն նպաստել է նաեւ Հայաստանում մահվան թվերի աճին:
Այս ամենն իրականացվել է մահացու վիրուսի արագ տարածումն արագացնելու և առողջապահական համակարգի վերջնական փլուզմանը հասնելու միջոցով:
Այսպիսով, մարտի 1-ից սեպտեմբերի 26-ը ընկած ժամանակահատվածում COVID-19-ի համավարակի 49400 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը այս թիվը հասել է 59287:
Ինչ վերաբերում է մահացության ցուցանիշներին, ապա նախապատերազմյան յոթ ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 951 մահվան դեպք, մինչդեռ պատերազմի ընթացքում այդ թիվը հասել է 658-ի:
Արձանագրած այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է պատասխանատվություն կրեն պատերազմական հանցագործությունների համար, քանի որ անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ։

Во время войны число случаев Covid-19 достигло 59287: новый внеочередной доклад Омбудсмена
Защитник прав человека Армении Арман Татоян опубликовал внеочередной доклад, в котором изложены преступления против человечности, совершенные властями Азербайджана. Это вооруженные нападения на Арцах и Армению, совершенные во время пандемии COVID-19.
Отмечается, что в этом внеочередном отчете Защитника прав человека на конкретных примерах и профессиональном анализе показаны “преступления, совершенные Азербайджаном против человечности в контексте пандемии.
Во внеочередном докладе представлено, что, несмотря на призывы Генерального секретаря ООН и Совета Безопасности ООН, что в условиях COVID-19 необходимо немедленно прекратить все боевые действия во всех точках, власти Азербайджана в сентябре-ноябре 2020 года спровоцировали войну, которая поставила под угрозу жизнь всего населения Армении и Арцаха. Война привела к умышленным убийствам и страданиям, к огромному росту смертности в Армении.
«Все это делалось путем ускорения распространения смертельного вируса и достижения окончательного разрушения системы здравоохранения. Так, с 1 марта по 26 сентября было зарегистрировано 49 400 случаев COVID-19, а во время войны, с 27 сентября по 9 ноября, это число достигло 59 287. Что касается показателей смертности, за 7 месяцев до войны было зафиксировано 951 случаев смерти, тогда как за дни войны их количество достигло 658.
Эти факты еще раз доказывают утверждения Омбудсмена, что власти Азербайджана должны понести ответственность за свои военные преступления, поскольку безнаказанность порождает новые, более жестокие преступления.
Доклад будет направлен во все соответствующие международные структуры и в государственные органы Армении», - говорится в сообщении ЗПЧ.