Հայաստանում ամենապահանջված մասնագիտությունը․ Հակոբ Արշակյանի գրառումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ոլորտն է. 2020 թ. ոլորտում արձանագրվել է ավելի քան 21% աճ, ավելի քան 3,400 նոր մասնագետներ են մուտք գործել ոլորտ, միջին աշխատավարձը ոլորտում ավելի քան 800,000 դրամ է (ներառյալ հարկերը)։
Կից ներկայացված է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացված հարցման արդյունքները շուրջ 150 ընկերությունների շրջանում, որտեղ նշված են Հայաստանում ամենապահանջված ուղղությունները, մասնագիտությունները և տեխնոլոգիաները/պլատֆորմները։
Դատելով ներկայացված թվերից, ինչպես նաև ոլորտի աճի դինամիկայից, միանշանակ կարելի է պնդել, որ Հայաստանում ամենապահանջված մասնագիտությունն ինժեներությունն է՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին կրթություն ստանալ և մասնագիտանալ հատկապես ֆիզիկա, մաթեմատիկա, ռադիոէլեկտրոնիկա, միկրոէլեկտրոնիկա, մեխանիկա, կիբեռնետիկա, համակարգչային տեխնոլոգիաներ և այլ տեխնոլոգիական ուղղություններով՝ համոզված լինելով, որ հետագայում կարող են որակյալ աշխատանք գտնել Հայաստանում»։

Самая востребованная профессия в Армении: запись Акопа Аршакяна
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян представил список самых востребованных в Армении специальностей.
Аршакян на своей странице в Facebook написал, что, судя по представленным цифрам, а также динамике роста сферы, однозначно можно утверждать, что самой востребованной профессией в Армении является инженерия в сфере высоких технологий.
«Высокотехнологичная промышленность - самая быстро развивающаяся сфера Армении. В 2020 году в сфере зафиксирован рост более чем на 21%, в эту сферу вошли более 3 400 новых специалистов, средняя зарплата в сфере составляет более 800 000 драмов», - написал Аршакян.
Министр высокотехнологичной промышленности Армении ссылался на результаты опроса, проведенного Министерством среди 150 компаний, где указаны самые востребованные направления, специальности и технологии/платформы Армении.
Он призвал получать образование и специализироваться особенно в физике, математике, радиоэлектронике, микроэлектронике, механике, кибернетике, компьютерных технологиях и других технологических направлениях, будучи уверенными, что и в дальнейшем в Армении возможно будет найти качественную работу.
«Предлагаю нашим соотечественникам, желающим поменять специальность, ознакомиться с учебными курсами на сайте https://edu.hti.am/ и следить за сообщениями министерства», - написал министр.