Եթե «Իսկանդերը» օգտագործվեր, 5-րդ օրը պատերազմը կկանգնեցնեինք․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Իսկանդերով կարող էինք ոչնչացնել Ադրբեջանի նավթամուղն ու կանգնեցնել պատերազմը։ Չէ որ նրանք խփում էին Ստեփանակերտի, Շուշիի վրա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Արցախյան երկրորդ պատերազմում ռուսական այդ զինատեսակի օգտագործմանը։
Ա․Սարգսյանն ասում է՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն «Իսկանդերը» տվել է Հայաստանին, որպեսզի ճիշտ ժամանակին օգտագործենք․
«Եվ դա անհրաժեշտություն էր նրա համար, որ երբ դու պարտվում ես, օգտագործես քո բոլոր հնարավորությունները։ Եթե կարողանայինք «Իսկանդերը» ճիշտ օգտագործել, կխփեինք Գյանջայի ինքնաթիռներին, և ոչ թե ինչ-որ շենքի»։
Իսկ ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ճիշտ է՝ Ռուսաստանն այդ զինատեսակը տվել է Հայաստանին, բայց այս պատերազմում այն ադրբեջանցիների դեմ կիրառելու հնարավորությունը չի տվել, Ա․Սարգսյանն այսպես պատասխանեց․ «Դա էլ է կախված նրանից, թե դուք ինչ հարաբերությունների հետ եք ձեր գործընկերների հետ»։

Если б «Искандер» использовался, на 5-й день мы остановили бы войну: Арам Саркисян (видео)
«Искандером мы смогли бы уничтожить азербайджанский нефтепровод и остановить войну. Ведь они наносили удары по Степанакерту, Шуши», - сказал в беседе с «А1+» председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, затронув использование этого российского оружия во второй арцахской войне.
А. Саркисян говорит: президент РФ Владимир Путин дал Армении «Искандер», чтобы вовремя использовать:
«И это было необходимостью, потому что когда ты проигрываешь, ты используешь все свои возможности. Если б мы смогли правильно использовать «Искандер», нанесли бы удар по самолётам в Гяндже, а не по каким-то зданиям».
А что касается вопроса, что правда, Россия дала Армении это оружие, но не дала возможности использовать его против азербайджанцев в этой войне, А. Саркисян ответил таким образом: «Это зависит от того, какие у вас отношения с вашими партнёрами».