Լիբանանի արտգործնախարարը երախտիքի խոսք է հղել գերեվարված Մարալ Նաջարյանի ազատ արձակվելու առթիվ
Լիբանանի արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Շարբել Վեհբեն երախտագիտության խոսք է հայտնել Ադրբեջանի կողմից գերեվարված լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանի ազատ արձակման ու Լիբանան վերադարձի ուղղությամբ ջանքեր ներդրած կառույցներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Լիբանանի ազգային գործակալությունը:
«Վեհբեն շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ում ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է եղել Նաջարյանի ազատ արձակումը, մասնավորապես՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ադրբեջանին և Հայաստանին»,- ասվում է ազգային գործակալության հրապարակման մեջ:
Մարալը Նաջարյանն ադրբեջանական բանակի կողմից գերեվարվել էր նոյեմբերի 10-ին՝ Բերձորում, ուր մեկնել էր անձնական իրերը վերցնելու։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարության հետ ՀՅԴ Լիբանանի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Հակոբ Բագրատունու հետևողական աշխատանքի, ինչպես նաև ՀՀ Ազգային ժողովի ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի ջանքերի շնորհիվ նա ազատ էր արձակվել, և մարտի 10-ին վերադարձել էր Լիբանան։

Глава МИД Ливана выразил признательность за освобождение плененной Марал Наджарян
Министр иностранных дел Ливана Шарбель Вахби выразил признательность структура, которые приложили усилия ради освобождения взятой Азербайджаном в плен ливанской армянки Марал Наджарян и за ее возвращение в Ливан. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Ливанское национальное агентство.
“Шарбель Вахби поблагодарил всех, чьи усилия сделали возможным освобождение Наджаряна, в частности Международный комитет Красного Креста, а также Российскую Федерацию, Азербайджан и Армению”, - говорится в сообщении.
Марал Наджарян была захвачена азербайджанской армией 10 ноября в Бердзоре, куда она поехала, чтобы забрать свои личные вещи. Благодаря усилиям Международного комитета Красного Креста (МККК), Министерства иностранных дел Ливана, представителя АРФ Дашнакцутюн в Ливане, депутата Акопа Багратуни, а также усилиям депутата от фракции ППА Национального собрания Армении Наиры Зограбян она была освобождена и 10 марта вернулась в Ливан.