Շախմատի բարձրագույն վարպետության դպրոցի նախագիծը արժանացել է դրական եզրակացության
Երևանում կստեղծվի շախմատի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոց: «Ուրախությամբ հայտնում եմ, որ Երևանի շախմատի բարձրագույն վարպետության մարզադպրոցի նախագիծն արժանացավ Երևանի ավագանու մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը»,-հայտնել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
Նա նշել է նաև, որ Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի սույն նախաձեռնությունը լուրջ առաջընթաց է խոստանում իմաստուն խաղում Հայաստանում շարունակական հաջողությունների ապահովման և պրոֆեսիոնալ ուսուցման գործում:
Մարտի 16-ին Երևանի ավագանու հերթական նիստում մարզադպրոցի նախագիծը կլինի օրակարգային:
«Շախմատի զարգացման և նոր մակարդակի փոխադրման մեր աշխատանքներում, վստահ եմ, այս մարզադպրոցը շրջադարձային նշանակություն է ունենալու»,-ընդգծել է Հայրապետյանը:

Проект создания Высшей школы шахматного мастерства удостоился положительного заключения
“С радостью сообщаю, что проект ереванской спортшколы высшего мастерства удостоился положительного заключения постоянной комиссии по культуре, образованию и социальным вопросам Совета старейшин Еревана”, - заявил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, председатель Шахматной федерации Еревана Мхитар Айрапетян.
Он также отметил, что данная инициатива Федерации шахмат Еревана обещает серьезный прогресс в деле обеспечения непрерывных успехов и профессионального обучения этой мудрой игре в Армении.
Проект спортшколы будет включен в повестку очередного заседания Совета старейшин Еревана 16 марта.
“В нашей работе по развитию шахмат и их переводу на новый уровень, я уверен, что эта спортивная школа возымеет переломное значение”, - подчеркнул Айрапетян.