Կայացել է ՀԸԳՀ կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ այսօր կառավարությունում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության առաջնայնություններ փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական՝ 20-րդ նիստը:
Նիստի սկզբում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը շնորհավորել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի բոլոր անդամներին Համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի և դրա ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում կհաստատվի նաև ճանապարհային քարտեզի երկրորդ հատվածը, որը ներառում է այս տարվա մարտի 1-ից ուժի մեջ մտած դրույթների վերաբերյալ միջոցառումներ:
Օրակարգի շրջանակներում նիստի ընթացքում Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը ներկայացրել է Համաձայնագրի «Առևտուր և առևտրին առնչվող հարցեր» 6-րդ մասով նախատեսված տնտեսական համագործակցության վերաբերյալ զեկույցը: Զեկույցը ներառում էր այդ մասին բոլոր 12 գլուխներից յուրաքանչյուրի (Ապրանքների առևտուրը, մաքսային ոլորտը, Առևտրի տեխնիկական խոչընդոտները, Սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումները, Ծառայությունների առևտուրը, հիմնադրումը և էլեկտրոնային առևտուրը, Ընթացիկ վճարումները և կապիտալի տեղաշարժը, Մտավոր սեփականությունը, Պետական գնումներ, Առևտուրը և կայուն զարգացումը, Մրցակցություն, Պետական ձեռնարկությունները և Թափանցիկությունը) կիրարկման ընթացքը:
Այնուհետև զեկույցով է հանդես եկել Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը, ով ներկայացրել է Արդարադատության նախարարության համակարգման ոլորտում գտնվող Ճանապարհային քարտեզով նախատեսված 2020 և 2021 թվականների միջոցառումների կարգավիճակն ու իրականացման ընթացքը:
Նիստի մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին ներկայացված զեկույցների վերաբերյալ, որից հետո զեկուցողները պատասխանեցին նիստի ներկա միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամ հանդիսացող Ազգային ժողովի պատգամավորների հարցերին:

Состоялось заседание Межведомственной комиссии по координации мероприятий соглашения о партнерстве
10 марта под председательством вице-премьера Мгера Григоряна в правительстве состоялось очередное, 20-е заседание Межведомственной комиссии по координации мероприятий, обеспечивающих применение Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС и документа о приоритетах партнерства РА-ЕС.
В начале заседания вице-премьер Мгер Григорян поздравил всех членов межведомственной комиссии с завершением процесса ратификации соглашения и его вступлением в силу, выразив надежду, что в ближайшем будущем будет утверждена и вторая часть дорожной карты, которая включает в себя мероприятия по положениям, вступившим в силу с 1 марта текущего года.
В рамках повестки заседания заместитель министра экономики Варос Симонян представил доклад об экономическом сотрудничестве, предусмотренный 6-ой частью соглашения “Вопросы торговли и вопросы, касающиеся торговли”. Доклад представил процесс реализации каждой из 12 глав этой части - торговля товарами, таможенная сфера, технические барьеры торговли, санитарные и фитосанитарные меры, торговля услугами, учреждение и электронная торговля, текущие платежи и движение капитала, интеллектуальная собственность, государственные закупки, торговля и стабильное развитие, конкуренция, государственные предприятия и прозрачность.
Затем с докладом выступила заместитель министра юстиции Кристине Григорян, которая представила статус и ход реализации мероприятий на 2020 и 2021 годы, предусмотренных дорожной картой Министерства юстиции.
Участники заседания обменялись мнениями по представленным докладам, после чего докладчики ответили на вопросы депутатов НС, являющихся членами межведомственной комиссии.