Օնիկ Գասպարյանը դիմել է Վարչական դատարան
ԶՈՒ ԳՇ տեղեկատվության բաժնի պետ Սամվել Ասատրյանը ֆեյսբուքյան էջում ներկայացրել է Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը։
«ՀՀ ԶՈւ ԳԼԽԱՎՈՐ ՇՏԱԲԻ ՊԵՏ, ԳԵՆԵՐԱԼ-ԳՆԴԱՊԵՏ ՕՆԻԿ ԳԱՍՊԱՐՅԱՆԻ ՈւՂԵՐՁԸ
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
10․03․2021թ․ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է Հանրապետության վարչապետի հայտարարությունը՝ ինձ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին։
Իմ դիրքորոշումն անփոփոխ է․ ինչպես հրապարակված հայտարարությունը, այնպես էլ պաշտոնից ազատման ողջ գործընթացը հակասահմանադրական են, ինչը հերթական անգամ հաստատում է, որ առկա ճգնաժամի հայրենանպաստ լուծումը հնարավոր է ապահովել բացառապես Հանրապետության վարչապետի հրաժարականի և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում։
Հայաստանի Հանրապետությունում Սահմանադրության և իրավունքի գերակայությունն ապահովելու և ուժը բացառապես իրավունքի հիման վրա իրացնելու նպատակով դիմել եմ ՀՀ վարչական դատարան։
Ես իմ ծառայությունը հայրենիքին և հայ ժողովրդին շարունակելու եմ այլ կարգավիճակով։
Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ և զինվորներ, Զինված ուժերի բացառիկ առաքելությունը հայրենիքի անվտանգության ապահովումն է, ուստի հորդորում եմ շարունակելու ձեր անձնուրաց և ազգանվեր ծառայությունը բացառապես հայրենիքին և ժողովրդին՝ հանուն Զինված ուժերի զարգացման և Հայաստանի ու Արցախի հզորացման։

Как опубликованное заявление, так и весь процесс освобождения с должности антиконституционны: Послание Оника Гаспаряна
Оник Гаспарян, 10 марта силой права освобожденный с должности начальника Генштаба Вооруженных сил Армении, написал обращение. Обращение от его имени опубликовал начальник отдела информации ГШ Самвел Асатрян.
В послании Гаспарян напомнил, что 10 марта 2021 года на официальном сайте Правительства Республики Армения было опубликовано заявление Премьер-министра республики о том, что он  силой права освобожден с должности начальника Генштаба ВС Армении.
«Моя позиция остается неизменной: как опубликованное заявление, так и весь процесс освобождения с должности антиконституционны, что в очередной раз подтверждает, что благоприятное для Родины разрешение существующего кризиса,  можно обеспечить исключительно в результате отставки Премьер-министра республики и внеочередных парламентских выборов», - заявил Гаспарян.
По его словам, для обеспечения верховенства Конституции и права и реализации силы исключительно на основе права, он обратился в Административный суд Армении.
«Я продолжу свою службу Родине и армянскому народу в ином статусе.
Уважаемые генералы, офицеры и солдаты, исключительная миссия Вооруженных сил  - обеспечение безопасности Родины, поэтому призываю Вас продолжать Вашу самоотверженную и патриотическую службу во благо Родине и народу и во имя развития Вооруженных сил и усиления Армении и Арцаха», - отметил Оник Гаспарян.