Փաշինյան Օնիկ Գասպարյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին
Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
2021թ. փետրվարի 27-ին վարչապետի աշխատակազմ են մուտք եղել Հանրապետության նախագահի առարկությունները վերոնշյալ նախագծի վերաբերյալ:
Նախագահի կողմից ներկայացված առարկությունները վարչապետի կողմից չեն ընդունվել, ինչի մասին 2021թ. փետրվարի 28-ին գրություն է ուղարկվել Հանրապետության նախագահին՝ համապատասխան հիմնավորումներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 6-րդ մասը և նույն օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը` 2021թ. մարտի 10-ից ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից:

Оник Гаспарян силой права считается освобожденным с занимаемой должности
Аппарат Премьер-министра Республики Армения распространил заявление, касающееся освобождения Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба Вооруженных сил Армении.
«Руководствуясь положениями Конституции Республики Армения и Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего”, Премьер-министр Армении 25 февраля 2021 г. Президенту республики представил предложение об освобождении начальника Генштаба Вооруженных сил Армении Оника Гаспаряна с занимаемой должности, приложив проект соответствующего указа.
27 февраля 2021 г. в Аппарат Премьер-министра поступили возражения Президента республики по вышеуказанному проекту.
Возражения, представленные Президентом, Премьер-министром не были приняты. 28 февраля Президенту Армении было направлено письмо с соответствующими обоснованиями.
Учитывая то обстоятельство, что в сроки, установленные частью 3 статьи 35.1 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего”, Президент республики не подписал представленный Премьер-министром проект и не обратился в Конституционный суд.
Принимая за основу часть 3 статьи 139 Конституции Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего”, а также часть 6 статьи 35.1 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего” и часть 3 статьи 40 того же Закона, с 10 марта начальник Генштаба Вооруженных сил Армении Оник Гаспарян силой права считается освобожденным с занимаемой должности».