157734561_147938273847964_3604470672043279572_o
ՀՀ Կոտայքի մարզպետ Մեսրոպ Մեսրոպյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին և նրա ղեկավարած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պարոն դեսպանի այցը Կոտայքի մարզ՝ մարզպետը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային մշտապես Հայաստանի կողքին լինելու և աջակցելու համար:
Ջոնաթան Լաքոտն ու պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանում իրականացվող ծրագրերն ու համագործակցության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունները:
Երկուստեք կարևորել են համագործակցության առավել ամրացումն ու խորացումը տնտեսական, տուրիզմի, կրթական և այլ ոլորտներում: Մարզպետն ու դեսպանը պայմանավորվել են առկա ծրագրերն առավել հանգամանալից քննարկելու համար հավելյալ հանդիպել:
Հանդիպումից հետո Մեսրոպ Մեսրոպյանն ու Ջոնաթան Լաքոտն ուղևորվել են Հրազդանի Վիլյամ Սարոյանի անվան թիվ 11 միջնակարգ դպրոց, որը Հայաստանի այն 11 դպրոցներից է, որտեղ խորացված ուսումնասիրում են ֆրանսերեն լեզու: Ջոնաթան Լաքոտը երեխաներին է նվիրել ֆրանսերենի ուսուցման դասագրքեր: Մարզպետն ու դեսպանը ստուգել են նաև երեխաների լեզվի իմացությունը:

Сегодня губернатор Котайка Месроп Месропян принял чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакотта и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя визит посла в Котайкскую область, губернатор выразил благодарность дружественной Франции за постоянную помощь и содействие, оказываемое Армении.
Джонатан Лакотт и члены делегации представили реализуемые в Армении программы и возможные направления расширения сотрудничества.
Стороны отметили важность укрепления и углубления сотрудничества в экономической, туристической, образовательной и в других сферах. Губернатор и посол договорились встретиться еще раз для более детального обсуждения существующих программ.
После встречи Месроп Месропян и Джонатан Лакотт отправились в Разданскую среднюю школу № 11 имени Вильяма Сарояна, которая является одной из 11 школ Армении, где углубленно изучают французский язык. Джонатан Лакотт преподнес детям учебники французского языка.