Կենսաթոշակի վճարման գործընթացի փոփոխությունը վերաբերում է նրանց, ովքեր նոր են ձևակերպում իրենց կենսաթոշակը․ պարզաբանում
Վերջին շրջանում  «Հայփոստ»-ը բազմաթիվ բողոքներ է ստանում, որտեղ կենսաթոշակառուները անհանգստություն են հայտնում իրենց կենսաթոշակի վճարման գործընթացի փոփոխման հետ կապված:
Հարգելի կենսաթոշակառուներ, հայտնում ենք, որ ստեղծված իրավիճակը չի առաջացել «Հայփոստ» ՓԲԸ-ում ընդունված որևէ որոշման արդյունքում:
2020թ. ընդունված «Պետական կենսաթոշակի մասին» օրենքի համաձայն՝ 2021թ. հունվարի 1-ից բոլոր նոր կենսաթոշակառուները Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքներում իրենց կենսաթոշակները պետք է ստանան անկանխիկ՝ բանկային քարտերով: Բացի այդ գործող թոշակառուները կենսաթոշակին առնչվող որևէ փոփոխության դեպքում(լիազորված անձի փոփոխություն, կենսաթոշակի տեսակի փոփոխություն, հաշմանդամության կարգի փոփոխություն, կենսաթոշակ վճարման վերսկսում, կենսաթոշակ ստանալու իրավունքի վերականգնում, կենսաթոշակի վերահաշվարկում) Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից նույնպես ուղղորդվում են կենսաթոշակի անկանխիկ վճարման եղանակի:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ն հայտնում է, որ դեռևս հոկտեմբեր ամսին դիմել է Կենտրոնական բանկին՝ էլեկտրոնային փողի թողարկման թույլտվություն ստանալու համար, որը հնարավորություն կտա շարունակել կենսաթոշակների բաշխման գործընթացը «Հայփոստ»-ի միջոցով ինչպես բաժանմունքների, այնպես էլ հասցեական առաքման միջոցով: Թույլտվության տրամադրման գործընթացը դեռևս չի ավարտվել:
Ակնկալում ենք, որ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում Կենտրոնական բանկը «Հայփոստ»-ին կտրամադրի համապատասխան թույլտվություն, և «Հայփոստ»-ը կկարողանա սպասարկել կենսաթոշակառուներին առավել հարմար եղանակով:
Հիշեցնենք, որ կենսաթոշակի վճարման գործընթացի այս փոփոխությունը վերաբերում է այն կենսաթոշակառուներին, ովքեր նոր են ձևակերպում իրենց կենսաթոշակը, կամ կենսաթոշակին առնչվող որևէ փոփոխություն են կատարում:
Այն կենսաթոշակառուները, որոնց մինչ այժմ սպասարկել է «Հայփոստ»-ը, կշարունակեն իրենց կենսաթոշակները ստանալ «Հայփոստ»-ի միջոցով:

“Айпост” представил разъяснения по поводу изменения процесса выплаты пенсий
ЗАО “Айпост” распространило заявление, в котором отмечается, что ситуация, обусловленная изменением процесса выплаты пенсий, возникла не в результате решения, принятого “Айпостом”.
«“Айпост” получает множество жалоб, в которых пенсионеры выражают обеспокоенность в связи с изменением процесса выплаты своей пенсии.
Уважаемые пенсионеры, сообщаем, что сложившаяся ситуация возникла не в результате какого-либо решения, принятого ЗАО “Айпост”.
Согласно закону “О государственной пенсии”, принятому в 2020г., с 1 января 2021г. все лица, которые только оформляют свою пенсию, в городах Ереван, Гюмри и Ванадзор должны получать свои пенсии безналично - по банковским картам. Кроме того, действующим пенсионерам при каких-либо изменениях в связи с пенсией (изменение уполномоченного лица, изменение вида пенсии, изменение порядка инвалидности, возобновление выплаты пенсии, восстановление права на получение пенсии, перерасчет пенсии) Министерство труда и социальных вопросов также направляет формат безналичной выплаты пенсии.
ЗАО “Айпост” сообщает, что еще в октябре оно обратилось в Центральный банк для получения разрешения на выпуск электронных денег, что позволит продолжить процесс распределения пенсий посредством “Айпост” как через отделения, так и посредством адресной доставки.
Ожидаем, что в максимально сжатые сроки Центральный банк предоставит “Айпосту” соответствующее разрешение, и “Айпост” сможет обслуживать пенсионеров более удобным способом.
Напомним, что это изменение процесса выплаты пенсий касается тех пенсионеров, которые только оформляют свою пенсию, или вносят какие-либо изменения, связанные с пенсией.