155809211_165041808761997_6959538672427294789_o
Նախատեսվում է 90 տարեկան և բարձր տարիքի կենսաթոշակառուներին կենսաթոշակի հետ հավելում տրամադրել․ նախարար
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է․
«Կենսաթոշակային ոլորտում կարևորագույն փոփոխություններ ենք նախաձեռնել։
Համաձայն «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների և լրացումների մասին շրջանառվող նախագծի՝
? Նախատեսվում է 90 տարեկան և դրանից բարձր տարիքի կենսաթոշակառուներին կենսաթոշակի հետ հավելում տրամադրել, որի չափը կսահմանվի Կառավարության կողմից։
? Հաշմանդամություն ունեցող մինչև 18 տարեկան երեխային խնամելու ամբողջ ժամանակահատվածը ծնողներից մեկի համար կհաշվարկի կենսաթոշակի ստաժ։
? Յուրաքանչյուր տարի բանկ գնալու պահանջը դուրս կգա կենսաթոշակն անկանխիկ եղանակով ստացող 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող կամ 90 և դրանից բարձր տարիքի կենսաթոշակառուի համար․ նրանց՝ Հայաստանում գտնվելու փաստը կհաստատվի նախարարության կողմից»։

155809211_165041808761997_6959538672427294789_o
Министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян проинформировал о реформах, предстоящих в пенсионной сфере. Месроп Аракелян на своей странице в Facebook написал, что в пенсионной сфере начались серьезные изменения.
«Согласно законопроекту о внесении изменений в Закон Республики Армения “О государственных пенсиях”, пенсионерам в возрасте 90 лет и старше предусмотрена надбавка к пенсии, размер которой будет определяться правительством. Пенсия по уходу за ребенком-инвалидом будет назначаться одному из его родителей на весь период ухода до 18 лет. Требование ежегодно посещать банк для инвалидов 1-й или 2-й группы, получающих пенсию, или для пенсионера старше 90 лет упраздняется. Их пребывание в Армении, будет подтверждать министерство», - написал министр.