Զինված ուժերում վենդետաներ չեն լինելու. ՀՀ վարչապետ (տեսանյութ)
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հայտարարությունը բացարձակապես ապօրինի է, որովհետև Սահմանադրությունը հստակ արձանագրում է՝ ՀՀ զինված ուժերը քաղաքական հարցերում  պահպանում է չեզոքություն:Հանրապետության Հրապարակում այս մասին իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը որդեգրել է ընդդիմադիր քաղաքական դիրքորոշում: Սրանով արդեն խախտել է բոլոր կանոնները, խախտել է ՀՀ սահմանադրությունը: Ես ուզում եմ հիշեցնել մի շատ կարևոր հանգամանք: 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ, երբ զինված ուժերի զինծառայողները որոշակի քաղաքական ակտիվություն սկսեցին ցուցաբերել, մեր կուսակցությունը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը հանդես եկավ հետևյալ հայտարարությամբ: Նշեց, ոչ զինվորական ծառայության մեջ գտնվող բոլոր զինծառայողները պարտավոր են անմիջապես վերադառնալ իրենց նշանակման վայրերը, եթե այդպիսիք կան:  Ոչ մի զինվորական չպետք է մասնակցի խաղաղ անհնազանդության ակցիաներին: Բանակը և զինվորականությունը պետք է ապաքաղաքական լինեն և չխառնվեն երկրի ներքին կյանքին: Մենք սա արել ենք 2018 թվականի ապրիլի 23-ին: Իսկ այսօր ձեզ հայտնի քաղաքական ուժերը փորձում են զինված ուժերին դրդել տանկերը հանել սեփական ժողովրդի դեմ: Դա տեղի չի ունենա, ընդհակառակը ԳՇ-ի հայտարարությունն անխուսափելի է դարձնում Օնիկ Գասպարյանի հեռացումը գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը դա անխուսափելի է համարում, որովհետև քաղաքական հայտարարություն անող ԳՇ-ի պետը դա անում է Սերժ Սարգսյանի և նախորդ իշխանությունների՝ Հանրապետականների դրդմամբ, ովքեր ուզում են 2008 թվականի նման ժողովրդական կամքը խեղդել:
«ՀՀ-ն չի կարող նման գլխավոր շտաբի պետ ունենալ: Մյուս կողմից ես ուզում եմ ասել, որ այս հանգամանքը ամենևին զինված ուժերում վենդետաների հիմք չպետք է տա: Փառք Աստծո այս պահի դրությամբ ԶՈՒ-ն և Օնիկ Գասպարյանը կարմիր գծեր չեն հատել և ես ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ չեն հատի, բայց անխուսափելիորեն Օնիկ Գասպարյանը պետք է հեռանա իր պաշտոնից: Ուզում եմ ասել նաև, որ ԶՈՒ-ում վենդետաներ չեն լինելու: Այդ թուղթը սեղանին դնելու որոշումը կայացրել է Օնիկ Գասպարյանը Սերժ Սարգսյանի դրդմամբ, ուրեմն Օնիկ Գասպարյանը պետք է հեռանա, մյուսները պետք է վերադառնան իրենց ծառայության»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В Вооруженных силах вендетты не будет: премьер-министр РА (видео)
Заявление Генштаба Вооруженных сил абсолютно незаконно, поскольку в Конституции четко прописано, что Вооруженные силы Республики Армения сохраняют нейтралитет в политических вопросах. Премьер-министр Никол Пашинян сказал об этом в своем выступлении на площади Республики.
«Генеральный штаб Вооруженных сил занял оппозиционную политическую позицию. Тем самым он уже нарушил все правила, нарушил Конституцию Армении. Хочу напомнить вам об очень важном факте. Во время революции 2018 года, когда военнослужащие Вооруженных сил начали проявлять некоторую политическую активность, наша партия «Гражданский договор» выступила с заявлением.
Мы отметили, что все военнослужащие, не находящиеся в военной службе, должны немедленно вернуться в свои части, если таковые имеются. Военные не должны принимать участие в мирных протестах. Армия и военные должны быть аполитичными и не вмешиваться во внутреннюю жизнь страны. Мы сделали это заявление 23 апреля 2018 года. И сегодня известные вам политические силы пытаются подтолкнуть Вооруженные силы к тому, чтобы последние вывели танки против собственного народа. Этого не произойдет, наоборот, заявление Генштаба делает неизбежным увольнение Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении считает это неизбежным, потому что глава Генштаба, выступающий с политическим заявлением, делает это по наущению Сержа Саргсяна и прежних властей - Республиканцев, которые хотят задушить народное желание, как сделали это в 2008 году.
«В Армении не может быть такого главы Генштаба. С другой стороны, я хочу сказать, что это обстоятельство не должно стать причиной вендетты  Вооруженных силах. Слава богу, что на данный момент Вооруженные силы и Оник Гаспарян не пересекли красные линии, и хочу заверить, что они не перейдут, но Оник Гаспарян неизбежно должен подать в отставку.
Хочу сказать, что вендетты в Вооруженных силах не будет. Решение положить эту бумагу на стол Оник Гаспарян принял по настоянию Сержа Саргсяна, поэтому Оник Гаспарян должен уйти, а остальные должны вернуться к своей службе», - добавил Никол Пашинян.