155783128_3647724021990957_1593554425537479341_n
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահը և տեղակալները հանդիպել են հանրապետության ավելի քան 400 խոշոր հարկ վճարողների հետ` լսելու բիզնեսին մտահոգող խնդիրները, առաջարկները և պայմանավորվելու հետագա համագործակցության ուղիների վերաբերյալ: Այս հանդիպմամբ եզրափակվել է հարկային մարմին-հարկ վճարող գործընկերային փոխհարաբերությունների ամրապնդման համատեքստում ոլորտային տարբեր ուղղություններով փետրվարի 10-ից մեկնարկած հանդիպումների շարքը, որի նպատակն էր քննարկել հարկային և մաքսային ոլորտներին առնչվող հարցերը։
ՊԵԿ նախագահը, ամփոփելով մարտահրավերներով և բարդություններով լի 2020 թվականի արդյունքները, ընդգծել է խոշոր հարկ վճարողների էական դերը տարեկան ցուցանիշների ապահովման գործում. «Զուտ հարկային եկամուտների ծավալի մեջ խոշոր հարկ վճարողների մասնակցությունն էական է` 71.1% կամ 773.3 մլրդ դրամ, ինչը ձեզ համար շատ պատվաբեր, միաժամանակ պատասխանատու ցուցանիշ է: Մենք կարևորում ենք խոշոր հարկ վճարողների մասնակցությունը բիզնես գործընթացներում և հետևաբար ձեզ դիտարկում ենք որպես հարկային եկամուտների ապահովման առանցքային դերակատարներ»:
Էդվարդ Հովհաննիսյանը շեշտել է հանդիպման գործընկերային բնույթը, որը կօգնի հստակեցնել հարկ վճարողների հետ փոխադարձ անելիքները: «Կոմիտեն առաջնային տեղ է հատկացնում մատուցվող ծառայությունների որակին, ինչը փաստում են այդ ուղղությամբ կատարված բազմաթիվ աշխատանքները: Մենք կարևորում ենք ՊԵԿ-բիզնես գործընկերային հարթակն ամրապնդելու փոխադարձ պատրաստակամությունն ու գործնական քայլերը»,-ընդգծել է կոմիտեի ղեկավարը։
ՊԵԿ նախագահը միաժամանակ մատնանշել է խոշոր հարկ վճարողների շրջանում հաճախ հանդիպող իրավախախտումները՝ հիշեցնելով, որ կոմիտեն շարունակ զարգացնում է վերլուծական կարողություններն ու հսկողական գործիքները: Նա կոչ է արել բարձրաձայնել այն խնդիրները, որոնք կարող են լինել իրավախախտումների հիմքում` ՊԵԿ իրավասությունների շրջանակում դրանք լուծելու և հետագայում բիզնեսի օրինապահ վարքագծի դրսևորման անհրաժեշտ նախադրյալներ ապահովելու նպատակով:
Տեղեկացնելով, որ առաջին անգամ հարկ վճարողի օրինապահ կարգավիճակի որոշումն ամրագրվելու է ՀՀ հարկային օրենսգրքով՝ կոմիտեի ղեկավարը նշել է, որ նախագծի ընդունումից հետո օրինապահ վարքագիծ դրսևորող տնտեսվարողները կկարողանան օգտվել մի խումբ արտոնություններից․ «Որպես արդեն կայացած բիզնես՝ առաջին հերթին ձեզանից ենք ակնկալում օրինապահ վարքագիծ, որով կարող եք պայմանավորել նաև բիզնես դաշտի մյուս ներկայացուցիչների գործելաոճը»։
Հանդիպմանը ներկա հարկ վճարողներն իրենց գործունեությանն առնչվող տարբեր հարցեր են հնչեցրել ինչպես բեռների արագ մաքսազերծման, մաքսային արժեքի որոշման, այնպես էլ դրոշմապիտակների, հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրման վերաբերյալ, որոնց, Էդվարդ Հովհաննիսյանից բացի, պատասխանել են նաև ՊԵԿ նախագահի տեղակալները՝ ըստ իրենց համակարգման ոլորտների։ Իսկ հանդիպման ներկաների բարձրաձայնած, խորքային ուսումնասիրություն պահանջող առանձին հարցեր քննարկելու և համատեղ լուծում գտնելու նպատակով կոմիտեի ղեկավարը տեղում հանձնարարել է հաջորդող օրերին շահագրգիռ կողմերի հետ աշխատանքային հանդիպումներ կազմակերպել։

155783128_3647724021990957_1593554425537479341_n
Председатель Комитета государственных доходов и его заместители встретились с более чем 400 крупными налогоплательщиками республики, чтобы выслушать волнующие бизнес вопросы и предложения, согласовать пути дальнейшего сотрудничества.
Данная встреча завершила серию встреч для обсуждения вопросов налоговой и таможенной сфер по разным направлениям, начавшуюся 10 февраля в контексте укрепления партнерства между налоговым органом и налогоплательщиками.
Председатель Комитета государственных доходов, подводя итоги насыщенного вызовами и трудностями 2020 года, подчеркнул существенную роль крупных налогоплательщиков в обеспечении годовых показателей. “Участие крупных налогоплательщиков в объеме чистых налоговых поступлений довольно значимо - 71,1% или 773,3 млрд драмов, что для вас очень почетный и в то же время ответственный показатель. Мы ценим участие крупных налогоплательщиков в бизнес-процессах и поэтому считаем вас ключевым игроком налоговых поступлений.
Эдуард Ованнесян подчеркнул партнерский характер встречи, которая поможет уточнить общую с налогоплательщиками деятельность. Комитет уделяет первоочередное внимание качеству предоставляемых услуг, о чем свидетельствуют многочисленные работы, проделанные в этом направлении. “Мы подчеркиваем взаимную готовность и практические шаги по укреплению партнерской платформы КГД – бизнес”, - подчеркнул глава комитета.
В то же время председатель Комитета государственных доходов указал на нарушения, которые распространены среди крупных налогоплательщиков, напомнив, что комитет постоянно развивает аналитические навыки и инструменты контроля. Он призвал поднять вопросы, которые могут стать причиной нарушений, чтобы решить их в пределах компетенции Комитета государственных доходов, и создать необходимые предпосылки законопослушного поведения бизнеса в будущем.
Сообщив, что впервые решение о законопослушном статусе налогоплательщика будет закреплено Налоговым кодексом Армении, глава комитета отметил, что после принятия проекта хозяйствующие субъекты, проявляющие законопослушное поведение, смогут воспользоваться пакетом льгот. “Мы в первую очередь ожидаем от вас законопослушного поведения, которым вы сможете обусловить и стиль работы других представителей бизнес поля”.
Присутствующие на встрече налогоплательщики озвучили различные вопросы, касающиеся своей деятельности, как по быстрой растаможке грузов, определению таможенной стоимости, так и по облегчению расчетных документов. На вопросы кроме Эдуарда Ованнесяна, ответили и заместители председателя КГД по сферам их координации. Для обсуждения некпторых вопросов, озвученных на встрече присутствующими, требующих глубокого изучения, и поиска совместного решения глава комитета поручил в последующие дни организовать рабочие встречи со всеми заинтересованными сторонами.