Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 24-ին ընդունեց «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա» ընկերության գլխավոր կառավարիչ Նատալիա Մայորովային և ՖՄԻ Հայաստանում գիտահետազոտական կենտրոնի գործառնական ղեկավար Վահե Դանիելյանին:
Նախարարը ողջունեց հյուրերին, նրանց ներկայացրեց նախարարության հիմնական գործառույթները, նշեց, որ Նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել զարգացնելու բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը, հավելեց, որ ինովացիոն ծրագրերը երբեք այս տեմպով չեն ֆինանսավորվել:
Ֆիլիպ Մորիսի ներկայացուցիչները նշեցին, որ այստեղ ունեցած իրենց փորձառությունը ցույց է տվել, որ Հայաստանը իսկապես մեծ գիտական ներուժ ունի, ինչում ավելի ու ավելի են համոզվում հայ գիտնականների հետ աշխատելով:
Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ կազմակերպությունը 8 միլիոն դոլարի ներդրում է արել Հայաստանում՝ գլխավորապես գիտության ոլորտում: Հանրապետությունում գործող տարբեր ինստիտուտներ, գիտահետազոտական կազմակերպություններ, համալսարաններ և ուսումնական ծրագրեր ֆինանսավորվել են կազմակերպության կողմից: 2021 թվականի ընթացքում նախատեսվում է ևս 6-8 միլիոնի ներդրում:
Կազմակերպությունը մտադիր է ընդլայնել իր անձնակազմը Հայաստանում և բացի նորարարական և գիտահետազոտական ուսումնասիրություններից այստեղ փոխադրել նաև գիտական հետազոտությունների արդյունքների վերջնական փորձարկումների փուլը:

Акоп Аршакян встретился с представителями компании “Филип Морис Армения”
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян 24 февраля принял генерального управляющего компании “Филип Морис Армения” Наталью Майорову и операционного руководителя Научно-исследовательского центра ФМ в Армении Ваге Даниеляна.
Министр приветствовал гостей, представил им основные функции министерства, отметил, что министерство приступило к развитию высокотехнологичной сферы, добавив, что инновационные программы никогда не финансировались такими темпами.
Представители “Филипп Морриса” отметили, что их опыт здесь показал, что Армения имеет действительно большой научный потенциал, в чем они, работая с армянскими учеными, убеждаются все больше и больше.
По словам представителей компании, организация инвестировала в Армении 8 млн долларов, главным образом, в сферу науки. Действующие в республике различные институты, научно-исследовательские организации, университеты и учебные программы были профинансированы организацией. В течение 2021 года они намерены вложить еще 6-8 млн.
Организация намерена расширить свой персонал в Армении и помимо инновационных и научно-исследовательских исследований перенесла сюда и этап окончательных испытаний результатов научных исследований.
В ходе встречи подробно были обсуждены и образовательные программы, направленные на развитие экосистемы.