Kouchner_portrait_600x520
Հայտնի մարդասեր եւ բժիշկ Բեռնարդ Քուշները Հայաստան է ժամանել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հրավերով, որը շարունակում է Հայաստան եւ Արցախ հրավիրել աշխարհի մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին՝ ուսումնասիրելու տեղի բնակչությանն օգնելու եւ Արցախի միջազգային կարգավիճակին նպաստելու նոր հնարավորություններ:
«Ավրորա» նախաձեռնությունից հայտնում են, որ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության հիմնադիր, Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Բեռնարդ Քուշներին ուղեկցում են մարդասիրության ոլորտի գործիչներ՝ «Միջազգային համերաշխություն» (Solidarités International) կազմակերպության հիմնադիր Ալան Բուանեն եւ Ֆրանսիացի հետազոտողների միության (Société des Explorateurs Français) նախկին նախագահ Պատրիս Ֆրանսեսկին: Միասին նրանք հնարավորություն կունենան առավել հանգամանալից ծանոթանալու «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող տարածաշրջանային մարդասիրական նախագծերին, որոնք նպաստում են ձեռներեցության զարգացմանը,  վերականգնում են ենթակառուցվածքները եւ խթանում տնտեսությունը:
«Ես երախտապարտ եմ Հայաստան եւ Արցախ այցելելու հնարավորության համար եւ արտահայտելու իմ համերաշխությունը պատերազմից տուժածներին»,- ասաց բժիշկ Քուշներն:
Բեռնարդ Քուշները համահիմնադրել է Նոբելյան մրցանակի արժանացած «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը 1971-ին, իսկ 1980-ին համահիմնադրել է «Աշխարհի բժիշկներ» կազմակերպությունը: Նա մարդասիրական աշխատանքներ է կազմակերպել Սոմալիում, Սալվադորում, Լիբանանում եւ Վիետնամում: 2018 թ. պարոն Քուշները միացավ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ, նախկին նախագահներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ, ականավոր մարդասերներ եւ մեծահամբավ իրավապաշտպան ակտիվիստներ: Նրանք մեծարանքի են արժանացնում մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման եւ մարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։
Հայաստան ժամանելուց հետո պարոն Քուշներն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին: Հաջորդ օրը պատվիրակությունն ուղեւորվեց Արցախ՝ հայտնելու  իրենց համերաշխությունը եւ աջակցելու տեղի մարդասիրական ջանքերին, այդ թվում՝ նրանց, որոնք իրականացվում են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության աջակցությամբ:
Ստեփանակերտում պարոն Քուշները եւ մյուս հյուրերն այցելեցին Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն՝ հանդիպելու բուժում ստացող վիրավոր զինվորներին: «Ավրորան» աջակցում է կենտրոնի ենթակառուցվածքային բարելավմանն «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրով: Այն ուղղված է այնպիսի նախագծերի աջակցությանը, որոնք օժանդակում են եւ խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 581.740 ԱՄՆ դոլար (300.660.500 դրամ) է տրամադրել տեղական եւ միջազգային 57 նախագծի, որոնք իրականացվում են բազմաթիվ գործընկերների հետ:
«Ես տպավորված էի Լեդի Քոքսի անվան կենտրոնի փիլիսոփայությամբ՝ ամբողջ ընտանիքն ու միջավայրը ներգրավելու բուժական պրոցեսում: Մթնոլորտն այնտեղ հանգիստ էր եւ դրական: Ես ուրախ եմ, որ «Ավրորան» աջակցում է այս կառույցին, որի կարիքն Արցախն այնքան շատ ունի»,- ասաց բժիշկ Քուշներն Արցախ կատարած այցից հետո:
Փետրվարի 24-ին Քուշների գլխավորած պատվիրակությունը շրջեց Ստեփանակերտի այն շրջաններում, որոնք ամենաշատն էին տուժել պատերազմից: Նրանք զրուցեցին «Ավրորայի» աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում HALO Trust-ի, որը քաղաքացիական տարածքները մաքրում է կլաստերային ռումբերից եւ այլ պայթուցիկներից՝ ստեղծելով անվտանգ տարածք տեղահանված արցախցիների վերադարձի համար:
«Մարդիկ այստեղ շատ լավ գիտեն, որ իրենց գոյությունն, առաջին հերթին, կախված է անվտանգ միջավայրից: Եվ մենք հիմա հասկանում ենք, թե որքան կարեւոր է ստեղծել այնպիսի առողջապահական ենթակառուցվածք, որը կհամապատասխանի այս ուժեղ ու քաջ մարդկանց կարիքներին»,- Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցից դուրս գալիս ասաց պարոն Բուանեն:
Երեւան վերադարձի ճանապարհին հյուրերը կայցելեն Դիլիջանի միջազգային դպրոց եւ կշրջեն քաղաքում: Մինչեւ այցն ամփոփելը՝ ուրբաթ օրը պարոն Քուշները ծրագրում է մասնակցել քննարկման Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում եւ այցելել Մատենադարան:

Основатель компании «Врачи без границ» Бернард Кушнер посетил Армению и Арцах
Поддержи А1+!Всемирно известный гуманитарный деятель и врач Бернард Кушнер прибыл в Армению по приглашению Гуманитарной инициативы «Аврора», которая продолжает организовывать визиты мировых гуманитарных лидеров в Армению и Арцах, исследуя новые возможности оказания помощи местному населению и продвижения международного статуса Арцаха. Господина Кушнера, соучредителя организации «Врачи без границ», бывшего министра иностранных дел Франции и члена Отборочной комиссии премии «Аврора», сопровождают гуманитарные деятели Ален Буане, основатель организации Solidarités International, и Патрис Франчески, бывший председатель Французского общества исследователей. Вместе они смогут ближе познакомиться с региональными гуманитарными проектами, поддерживаемыми «Авророй» и направленными на развитие предприятий микро- и малого бизнеса, восстановление инфраструктуры и оживление экономики. Бернар Кушнер – один из основателей созданной в 1971 году организации «Врачи без границ» (Médecins Sans Frontières), получившей Нобелевскую премию мира. В 1980 году он также стал соучредителем «Врачей мира» (Médecins du Monde). Господин Кушнер организовывал гуманитарные операции в Сомали, Сальвадоре, Ливане и Вьетнаме.
В 2018 году он присоединился к Отборочной комиссии премии «Аврора», куда входят лауреаты Нобелевской премии, выдающиеся политики, уважаемые гуманитарные деятели и известные правозащитники. Все они стремятся воздать должное современным героям и их исключительному вкладу в дело спасения человеческих жизней в критических ситуациях, а также продвижения идей гуманизма. Прибыв в Армению, Бернар Кушнер направился в мемориальный комплекс, посвященный жертвам Геноцида армян, чтобы почтить их память, а также воспользовался возможностью отдать дань уважения врачам-волонтерам, работавшим в Арцахе во время войны. На следующий день делегация выехала в Арцах, чтобы продемонстрировать солидарность и поддержать местные гуманитарные проекты, в том числе те, которым содействует Гуманитарная инициатива «Аврора».
В Степанакерте господин Кушнер и другие члены делегации посетили Реабилитационный центр имени Кэролайн Кокс и встретились с ранеными солдатами, находящимися там на лечении. «Аврора» поддерживает улучшение инфраструктуры центра в рамках программы помощи Арцаху, направленной на содействие проектам, способствующим долгосрочному социальному развитию региона. Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила $581 740 (300 660 500֏) для оказания помощи 57 местным и международным проектам, осуществляемым ее многочисленными партнерами. «Я благодарен за возможность приехать в Армению и Арцах и проявить солидарность с пострадавшими от войны. На меня произвели большое впечатление методы Реабилитационного центр имени Кэролайн Кокс, включающие всю семью и окружающую среду в терапевтический процесс. Здесь царит спокойная и позитивная атмосфера, и я рад, что «Аврора» поддерживает это учреждение, которое так необходимо в Арцахе», – отметил доктор Кушнер после визита. 24 февраля делегация Кушнера совершила поездку по районам Степанакерта, которые больше всего пострадали от войны, и пообщалась с представителями проектов, реализуемых при содействии «Авроры», включая операцию HALO Trust по обезвреживанию кассетных боеприпасов и других взрывчатых веществ в районах проживания гражданского населения с целью обеспечения безопасного возвращения перемещенных лиц в Арцах.
"Люди [здесь] прекрасно понимают, что их существование зависит, прежде всего, от безопасной окружающей среды, и мы теперь понимаем, как важно создать надлежащую структуру для их здравоохранения, чтобы оно отвечало потребностям этого сильного и мужественного населения", – заявил Ален Буане, покидая Степанакертский республиканский госпиталь. По дороге в Ереван Бернар Кушнер и его делегация заедут в Дилижан для осмотра школы UWC Dilijan и самого города. В пятницу, перед завершением визита, Бернард Кушнер планирует принять участие в модерируемой дискуссии в Ереванском государственном медицинском университете и посетить Матенадаран, национальное хранилище древних рукописей Армении, которое инициатива поддерживает благодаря программе Гранты «Авроры».