Քոչարյանի եւ մյուսների գործով նիստն ընդմիջվեց (տեսանյութ)
Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով այսօրվա նիստն ընդմիջվեց սկսվելուց անմիջապես հետո։ Այդ մասին հայտնում են Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Հայտարարված 20 րոպեանոց ընդմիջման ընթացքում դատարանը պետք է պարզի նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի բացակայության պատճառները և նրա՝ նիստին ներկայանալու հնարավորությունը։
Դատական նիստից առաջ դատարանն ստացել է Էրիկ Ալեքսանյանի միջնորդությունը նիստը հետաձգելու վերաբերյալ, քանի որ պետք է ներկա գտնվի Վերաքննիչ քրեական դատարանում քննվող մեկ այլ գործով այսօր նշանակված նիստին։ Դանիբեկյանը նաև նշեց, որ դատարանի աշխատակազմը Վերաքննիչ դատարանից տեղեկացել է, որ տվյալ գործով նիստը սկսվելուց անմիջապես հետո հետաձգվել է, որպես հետաձգման պատճառ նշված է «այլ հիմք»։
Նախորդ լսումների ժամանակ Էրիկ Ալեքսանյանը տեղեկացրել է դատավոր Դանիբեկյանին Վերաքննիչ դատարանում այսօր նշանակված նիստի մասին և խնդրել նիստ չնշանակել փետրվարի 23-ին։ Սակայն դատավորն անտեսել է փաստաբանի խնդրանքը, նշելով, որ Ալեքսանյանին հայտնի է, որ սույն գործով դատական նիստերը տեղի են ունենում երեքշաբթի օրերին, և կարող էր նման խնդրանքով դիմել Վերաքննիչ դատարան։ Դանիբեկյանը նաև զգուշացրեց, որ Ալեքսանյանի բացակայությունը կդիտվի որպես դատարանի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք։

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других было прервано (видео)
Судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других было прервано сразу же после начала судебного заседания.
В ходе объявленного 20-минутного перерыва суд должен выяснить причины отсутствия адвоката бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрика Алексаняна и вероятность его явки на заседание.
До начала судебного заседания суд получил ходатайство Эрика Алексаняна об отсрочке заседания, так как он должен присутствовать на заседании по другому делу, рассматриваемому в Апелляционном уголовном суде. Судья Данибекян сообщила, что известно, что сразу после начала заседания в Апелляционном суде по данному делу, оно также было отложено, в качестве причины было указано “другое основание”.
Во время предыдущих слушаний Эрик Алексанян сообщил судье Данибекяну о назначенном на сегодня заседании Апелляционного суда и попросил не назначать заседание на 23 февраля.
Однако судья проигнорировала просьбу адвоката, отметив, что Алексаняну известно, что судебные заседания по данному делу проходят по вторникам, и он мог бы обратиться с подобной просьбой в Апелляционный суд. Данибекян также предупредила, что отсутствие Алексаняна будет рассматриваться как неуважительное отношение к суду.