Երևանում ձևավորվելիք պարեկային ծառայությունը գործելու է օրական 3 հերթափոխով (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումների խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունն ու դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրով նախատեսված միջոցառումների ընթացքը:
Ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը զեկուցել է, որ բարեփոխումների նպատակն է՝ Ներքին գործերի նախարարության և պարեկային ծառայության հիմնմամբ ստեղծել ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայող ոստիկանություն: Փոխոստիկանապետի համոզմամբ՝ իրականացվող բարեփոխումների արդյունքում ապահովվելու է ոստիկանության համակարգի թափանցիկությունն ու հանրային հաշվետվողականության բարձրացումը: Նշվել է, որ արդեն իսկ ընթացքի մեջ են օպերատիվ կառավարման համակարգի արդիականացմանը, ինչպես նաև վերը նշված աշխատանքների ապահովման ուղղությամբ օրենսդրական նախագծերի մշակման ու փոփոխությունների իրականացման աշխատանքները:
Տեղեկացվել է, որ ընթացիկ տարում Երևանում ձևավորվելիք պարեկային ծառայությունը գործելու է օրական 3 հերթափոխով՝ 8-ժամյա ռեժիմով: Պարեկային ծառայությունում ընդգրկվելու համար հայտարարված մրցույթին մասնակցելու նպատակով դիմել են 2500 քաղաքացիներ, նրանց մի մասը՝ ոստիկանության համակարգից: Մրցույթի արդյունքում ընտրված 700-ից ավելի դիմորդներն այժմ անցնում են  ուսումնական գործընթաց: Պարեկային ծառայությունը համալրվելու է նոր, ժամանակակից ավտոմեքենաներով՝ անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով, ծառայողներն ունենալու են նոր հանդերձանք ու համազգեստ: Զեկուցվել է, որ օպերատիվ կառավարման կենտրոնի էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական կենտրոնի գործունեության արդյունքում ևս կբարձրանա պարեկային ծառայության գործունեության արդյունավետությունը, ինչը կնպաստի նաև վերահսկողության բարձրացմանն ու աշխատանքներն առավել համակարգված իրականացնելուն:
Հաջորդիվ քննարկվել են Շիրակի և Լոռու մարզերում պարեկային ծառայության ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Այս առումով սահմանվել է կոնկրետ ժամանակացույց:
Օրակարգի հաջորդ հարցով քննարկվել է Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման աշխատանքների ընթացքը: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ արդեն իսկ պատրաստ են անհրաժեշտ իրավական ակտերի նախագծերը, որոնք անցել են հանրային քննարկման փուլ: Առաջիկայում նախատեսվում է նախարարության ձևավորման համար անհրաժեշտ օրենսդրական փաթեթը ներկայացնել կառավարության քննարկմանն ու հաստատմանը: Նախարարի խոսքով՝ ՆԳՆ-ի ձևավորման նպատակն է ոստիկանության գործունեության նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության բարձրացումն ու որպես խորհրդարանական կառավարմամբ պետություն՝ Ազգային ժողովի առաջ հաշվետվողականության ապահովումը: Նոր նախարարության հիմնմամբ իրականացվելու է նաև ոստիկանության և քաղաքացիական լիազորությունների տարբերակում. ոստիկանությունն զբաղվելու է բուն հանցավորությամբ դեմ պայքարի գործառույթներով, իսկ քաղաքացիական ծառայությունները կկենտրոնացվեն նախարարության կազմում: Վերջինս նաև կլինի այն մարմինը, որ կապահովի ոստիկանության համակարգում բարեփոխումների շարունակականությունը:
Ներկայացված օրակարգային հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, հնչել են տարբեր առաջարկություններ ու դիտարկումներ:
Ամփոփելով՝ վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է հաշվի առնելով այսօրվա քննարկման արդյունքները՝ վերը նշված միջոցառումներում իրականացնել անհրաժեշտ լրամշակում և ապահովել դրանց իրականացումը սահմանված ժամկետներում:

Патрульная служба, которая будет сформирована в Ереване в текущем году, будет работать в 3 смены (видео)
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Совета по реформам полиции, в ходе которого были обсуждены Стратегия реформирования полиции и процесс реализации мероприятий, предусмотренных Планом действий на 2020-2022 годы.
Заместитель начальника полиции Ара Фиданян доложил, что целью реформ является формирование отвечающих современным вызовам полицейских сил путем создания министерства внутренних дел и патрульной службы. По словам заместителя начальника полиции, проведенные реформы обеспечат прозрачность полицейской системы и повысят общественную подотчетность. Было отмечено, что уже идет модернизация системы оперативного управления, а также ведутся работы по разработке законодательных проектов и внесению изменений для обеспечения вышеуказанных работ.
Было доложено, что патрульная служба, которая будет сформирована в Ереване в текущем году, будет работать в 3 смены - по 8-часовому режиму. На конкурс на патрульную службу подали заявки 2500 граждан, часть из них - сотрудники полиции. В настоящее время обучение проходят более 700 заявителей, отобранных по результатам конкурса.
Патрульная служба будет пополнена новыми, современными автомобилями с необходимыми техническими средствами, сотрудники получат новую форму и экипировку. Было доложено, что в результате деятельности информационного центра электронного управления Центра оперативного управления также повысится эффективность патрульной службы, что будет способствовать усилению контроля и более систематическому выполнению работ.
Затем были обсуждены вопросы организации работ по формированию патрульной службы в Ширакской и Лорийской областях. В связи с этим установлен конкретный график.
Следующим вопросом повестки были обсуждены работы по формированию министерства внутренних дел. Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что уже готовы проекты необходимых правовых актов, которые прошли стадию общественного обсуждения. В ближайшее время планируется необходимый для формирования МВД пакет законодательных актов внести в правительство для обсуждения и утверждения.
По словам министра, цель формирования министерства внутренних дел - усилить гражданский контроль над деятельностью полиции и обеспечить подотчетность Национальному Собранию как подобает государству с парламентской формой правления. С учреждением нового министерства также будет проведено разграничение между полицейскими и гражданскими полномочиями: полиция будет отвечать за борьбу с преступностью, а гражданские службы будут сосредоточены в министерстве. Последний также будет органом, который обеспечит непрерывность реформ в системе полиции.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями по вопросам повестки дня, были озвучены различные предложения и замечания.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян поручил с учетом результатов сегодняшнего обсуждения внести необходимые изменения в вышеперечисленные мероприятия и обеспечить их выполнение в установленные сроки.