Ինչու հայկական ռազմական տեխնիկայի ցուցանմուշները չեն հասել Աբու Դաբի․ պաշտոնական պարզաբանում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը  պարզաբանում է տարածել՝ ինչու էր IDEX-2021 միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսում  հայկական ընկերությունների  տաղավարը դատարկ։
Ցուցանմուշների  բացակայության վերաբերյալ նախարարությունը տեղեկացնում է.
«Ցուցանմուշների տեղափոխման ընթացքում առաջացած լոգիստիկ խնդիրների հետևանքով՝ հայկական ռազմական տեխնիկայի ցուցանմուշները չեն հասել Աբու Դաբի։
Տեղի ունեցածի հանգամանքները պարզելու նպատակով՝ նախարարի հրամանով սկսվում է  ծառայողական քննություն։
Չնայած առաջացած խնդիրներին՝ հայկական ռազմարդյունաբերական ընկերությունները տեղում արդյունավետ աշխատանք են տանում. կապեր են հաստատում միջազգային գործընկերների հետ, բացահայտում են նոր հնարավորություններ և շուկաներ,  ուսումնասիրում են միջազգային փորձը ռազմական տեխնիկայի ոլորտում»։

Почему экспонаты армянской военной техники не доехали до Абу-Даби? Официальное разъяснение
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении распространило разъяснение по поводу отсутствия экспонатов в павильоне армянских компаний на международной военно-промышленной выставке IDEX-2021.
«Что касается участия Армении в международной военно-промышленной выставке IDEX-2021, в частности, отсутствия экспонатов в павильоне армянских компаний, сообщаем следующее:
Из-за логистических проблем при транспортировке экспонатов армянской военной техники они не доехали до Абу-Даби.
Для выяснения обстоятельств случившегося согласно приказу министра проводится служебное расследование.
Несмотря на возникшие проблемы, армянские военно-промышленные компании на месте проводят эффективную работу. Устанавливают контакты с международными партнерами, рассматривают новые возможности и рынки сбыта, изучают международный опыт в сфере военной техники».