Օրացույց․ 18-ը փետրվարի․ ՀՅԴ եւ ՀՀՇ համատեղ աշխատանքը համարվում է հաջողված (տեսանյութ)
1998-ի փետրվարի 18-ին Հայաստանի սոցիալիստական կուսակցությունը նախագահի թեկնածու է առաջադրում Կարեն Դեմիրճյանին: Այս կուսակցությունը դեմ է Ռոբերտ Քոչարյանի թեկնածությանը, որովհետեւ Հայաստանի քաղաքացիություն չունենալու պատճառով Հայաստանի վարչապետն իրավունք չունի առաջադրվելու:
Նույն օրն Ազգային Ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունում է «Հեռահաղորդակցության մասին» օրենքը: Այս օրենքով «Արմենթելին» տրվում է 15 տարի ժամկետով հեռահաղորդակցական ծառայություններ մատուցելու բացառիկ հնարավորություն: Երկու շաբաթ առաջ իշխանությունից հեռացած ՀՀՇ-ի ներկայացուցիչ Արա Սահակյանը վտանգավոր է համարում այս մենաշնորհը:
Ռուսաստանի նախագահի ներկայացուցիչը Հայաստանի առաջիկա նախագահի ընտրություններում ավելի մեծ է համարում Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահ դառնալու հնարավորությունները : Կարեն Դեմիրճյանին նա համարում է կարոտախտային տրամադրություններ ունեցողների թեկնածուն: Ի դեպ, Քոչարյանի քաղաքացիություն չունենալու սահմանադրական արգելքը այս մարդը խոչընդոտ չի համարում: Ըստ նրա այդ արգելքն ավելի շուտ սահմանադրության հիմար ձեւակերպման հարց է:
1999-ի փետրվարի 19-ի խորհրդարանի ճեպազրույցներին հրաժարվում են մասնակցել ընդդիմադիր «Հանրապետություն» եւ «Շամիրամ» խմբակցությունները: Ասուլիսին ներկայացողների մի մասը Քոչարյանին պաշտոնանկ անելու Դավիթ Շահնազարյանի երեկվա նախաձեռնությունը հիմնավորված չի համարում, սակայն պաշտոնանկությանը կողմ են «Հայրենիք» եւ ԱԺՄ խմբակցությունները: Արամ Մանուկյանը Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նախորդ տարվա հրաժարականից հետո կառավարության վերջին ՀՀՇ-ական անդամն էր:
1999-ի այս օրը նա ազատվում է մշակույթի փոխնախարարի պաշտոնից: Լրագրողներին ասում է, որ ազատումը ոչ մի շոշափելի հիմք չուներ: Ինքը պաշտոնում մնալը համարում էր գեղեցիկ առաքելություն՝ միմյանց չհանդուրժող կուսակցությունների՝ Դաշնակցության եւ ՀՀՇ-ի ներկայացուցիչներն աշխատում էին միասին: Դաշնակցական նախարար Ռոլանդ Շառոյանի հետ իր աշխատանքն Արամ Մանուկյանը համարում է հաջողված:
Հայրիկյանի կուսակցության 1999-ի այսօրվա հանրահավաքն սկսվում է իր կուսակցության անդամներից կազմված երգչախմբի ելույթով: Այնուհետեւ խաչակնքվում են ու սկսվում է գրեթե ծեծուջարդը: Իսկ Հայրիկյանը մարդկանց կոչ է անում հիշել, որ խորհրդարանի առաջիկա ընտրություններին չպետք է կորցնել պատմական պահը :
Հաջորդ տարի այս օրը Հայրիկյանի շքախումբն անվրդով գնում է Գառնի նշելու 1921-ի ապստամբությունը: Այն հենց Գառնիից է սկսվել: Հայրիկյանն այստեղ հիշում է, որ եթե ԱԻՄ-ը չլիներ, այսօրվա անկախ Հայաստանը չէր լինի: Նոր Նորքի բնակիչները 2002-ի փետրվարի 18-ին իշխանություններից պաշտպանում են համայնքի եզակի կանաչ գոտիներից մեկը: Քաղաքապետարանն ինչ-որ մեկին թույլ է տվել այս այգում գազալցակայան կառուցել:Այս տարածքում պատմական արժեք ներկայացնող բազմաթիվ հուշարձաններ կան:
2012-ի փետրվարի 18-ին Երկրապահը համագումար է հրավիրում եւ նախագահի ընտրություններից մեկ տարի առաջ հայտարարում, որ սատարում է Սերժ Սարգսյանին:
2008-ին Մանվել Գրիգորյանը եւ Երկրապահը Տեր-Պետրոսյանի կողքին էր: Հիմա ընդդիմադիր լինելը բացառվում է:
2013-ի այսօրը Հայաստանում տեղի են ունենում նախագահի ընտրություններ: Հիմնական մրցակիցները երկուսն են՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը: Ընդհանուր առմամբ առաջադրվել էր 7 թեկնածու: Ոստիկանության տվյալներով ընտրողների թիվը 2 միլիոն 505 հազար է: Ամբողջ օրվա ընթացքում դիտորդները եւ վստահված անձինք տվյալներ են հրապարակում, որ Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցներն իրենց թեկնածուի հաղթանակն ապահովելու համար դիմում են տոտալ կեղծիքների:

Календарь. 18 февраля: совместная работа АРФД и АОД считается успешной (видео)
18-го февраля 1998 года Социалистическая партия Армении выдвигает кандидатом в президенты Карена Демирчяна. Эта партия против кандидатуры Роберта Кочаряна, потому что из-за отсутствия гражданства Армении премьер-министр Армении не имеет права выдвигаться.
В тот же день Национальное собрание во втором чтении принимает закон «О телекоммуникации». По этому закону «Арментелу» дается исключительная возможность предоставления телекоммуникационных услуг сроком на 15 лет. Представитель АОД-а Ара Саакян считает эту монополию опасной. Представитель президента России на предстоящих выборах президента Армении считает более высокими возможности стать президентом Роберта Кочаряна. Карена Демирчяна он считает кандидатом тех, у кого есть ностальгические настроения. Кстати, конституционный запрет отсутствия гражданства у Кочаряна этот человек препятствием не считает.  По его мнению, этот запрет, скорее, вопрос глупой формулировки конституции.
В парламентских брифингах 19-го февраля 1999 года отказываются участвовать оппозиционные фракции «Республика» и «Шамирам». Часть явившихся на пресс-конференцию не считают вчерашнюю инициативу Давида Шахназаряна от отставки Кочаряна обоснованной, однако за отставку фракции «Айреник» и НДС. Арам Манукян – последний АОД-овский член правительства после прошлогодней отставки Левона Тер-Петросяна.
В этот день 1999 года он оставляет должность замминистра культуры. Журналистам говорит, что освобождение не имело никакой осязаемой основы. Он считает пребывание в должности красивой миссией – представители нетерпящих друг друга партий – Дашнакцутюн и АОД-а работают вместе. Свою работу с дашнакским министром Роландом Шарояном Арам Манукян считает успешной. Сегодняшний митинг партии Айрикяна в 1999 году начинается с выступления хора, состоящего из членов его партии. Затем перекрещиваются и начинается почти что драка. А Айрикян призывает людей помнить, что на предстоящих парламентских выборах не следует терять исторический момент.
В следующем году в этот день свита Айрикяна едет в Гарни, чтобы отметить восстание 1921 года. Оно началось именно в Гарни. Айрикян здесь вспоминает, что если б не было СНО, сегодняшней независимой Армении не было бы.
Жители Нор-Норка 18-го февраля 2002 года защищают от властей одну из редких зеленых зон общины. Мэрия кому-то разрешил построить в этом парке газозаправочную станцию. На этой территории есть множество памятников, представляющих историческую ценность.
18-го февраля 2012 года Еркрапах созывает съезд  и за год до президентских выборах объявляет, что поддерживает Сержа Саркисяна. В 2008 году Манвел Григорян и Еркрапах рядом с Тер-Петросяном. Сейчас быть оппозиционером исключено.
В этот день 2013 года в Армении проходят президентские выборы. Основных конкурентов двое – Раффи Ованнисян и Серж Саркисян. В общей сложности выдвинуто 7 кандидатов. По данным полиции число избирателей – 2 миллиона 505 тысяч. На протяжении всего дня наблюдатели и доверенные лица публикуют данные, что сторонники Сержа Саркисяна для обеспечения победы своего кандидата идут на тотальные фальсификации.