Ունկնդիրը պետք է հասուն լինի, որ ըմբռնի, որ սա հասարակ ճաշակի բան չէ․ Հովհաննես Չեքիջյան (տեսանյութ)
Այսօր՝ փետրվարի 17-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում  Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգան բարեգործական համերգով, որը նվիրվում է Արցախյան պատերազմում զոհվածների հիշատակին։ Համերգի հասույթն ուղղվելու է «Զինծառայողների ապահովագրության» 1000+ հիմնադրամին:
«Ա1+»-ը զրուցել է Պետական մրցանակների դափնեկիր, ժողովրդական արտիստ, երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյանի հետ։
«Օրերը տխուր են, և ծրագիրն էլ չի կարող հատուկ ծրագիր չլինի։ Սկսում ենք Տերունական աղոթքով և խնդրում ենք Աստծուն, որ միասնական լինենք և այս աղետը փորձենք հաղթահարել։ Մեր ազգը մշակույթով է միշտ առաջնորդվել, առաջ գնացել ու հաղթահարել դժվարությունները»։
Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախումբը, որն արդեն 60 տարի է՝ ղեկավարում է Հովհաննես Չեքիջյանը, մեր ազգային արժեքներից է։

Слушатель должен быть зрелым, чтобы понимать, что это не просто дело вкуса: Ованнес Чекиджян (видео)
Сегодня, 17-го февраля, в концертном зале Арам Хачатурян Национальный академический хор Армении с Национальным филармоническим оркестром Армении выступят с благотворительным концертом, посвящённом памяти погибших в Арцахской войне. Выручка от концерта будет перечислена в фонд «Страхование военнослужащих» 1000+.
«А1+» побеседовал с лауреатом государственных премий, народным артистом, художественным руководителем хора Ованнесом Чекиджяном.
«Эти дни печальны, и программа не может не быть особой. Начинаем с молитвы Отче наш и просим Бога, чтобы мы были едины и попытались преодолеть эту катастрофу. Наша нация всегда руководствовалась, шла вперёд и преодолевала трудности при помощи культуры».
Национальный академический хор Армении, который уже 60 лет возглавляет Ованнес Чекиджян – одна из наших национальных ценностей.