Ձեռք բերել ՀՀ Կառավարության սահմանած տեխնիկական պահանջներին բավարարող հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ․ ՊԵԿ հորդորը
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ դեռևս առկա են տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնք մինչ այժմ շահագործում են ՀՀ Կառավարության սահմանած՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենային ներկայացվող տեխնիկական պահանջներին չբավարարող ՀԴՄ-ներ կամ առհասարակ չեն շահագործում:
Միաժամանակ՝ կան հարկ վճարողներ, որոնց՝ ՀԴՄ մեքենա ձեռք բերելու համար նախկինում ՊԵԿ ներկայացրած դիմումները մերժվել են, քանի որ Պետական եկամուտների կոմիտեն չի իրականացնում հսկիչ դրամարկղային մեքենաների վաճառք: Նշված տնտեսվարող սուբյեկտները չեն շտապում ձեռք բերել ՀԴՄ-ներ՝ ներմուծող-իրացնող տնտեսվարող սուբյեկտներից:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է կանխիկ դրամով կամ վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա դրամական հաշվարկներ իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին սեղմ ժամկետներում ձեռք բերել ՀՀ Կառավարության սահմանած՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենային ներկայացվող տեխնիկական պահանջներին բավարարող ՀԴՄ-ներ, ինչը հավասար այլ պայմաններում, հարկային մարմնին թույլ կտա զերծ մնալ հարկային վարչարարության ամբողջական գործիքակազմի կիրառումից։

Приобрести контрольно-кассовые аппараты, соответствующие установленным Правительством РА требованиям: призыв КГД
Комитет государственных доходов Армении сообщает, что еще есть хозяйствующие субъекты, которые используют кассовые аппараты, не соответствующие техническим требованиям, установленным Правительством Республики Армения, или вообще не используют их.
«В то же время есть налогоплательщики, предыдущие заявки которых в Комитет государственных доходов на покупку кассового аппарата были отклонены, так как Комитет государственных доходов не продает кассовые аппараты. Упомянутые субъекты хозяйствования не спешат приобретать кассовые аппараты у хозяйствующих субъектов-импортеров. (Их список представлен на сайте КГД).
Комитет государственных доходов Армении призывает хозяйствующих субъектов, осуществляющих денежные расчеты на основе наличных денег или платежных карт или платежных технологий, в кратчайшие сроки приобрести контрольно-кассовые аппараты, отвечающие техническим требованиям, предъявляемым к контрольно-кассовому аппарату, что позволит налоговому органу воздержаться от применения полного инструментария налогового администрирования», - говорится в сообщении КГД.