«Հայաստանը հաջողել է COVID-19-ի դեմ պայքարում». դեսպան
Նիդերլանդների հետ գործակցությունն ամուր է, ծրագրերը` շարունակական: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Անահիտ Ավանեսյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման առիթով, շնորհակալություն հայտնել կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին տրամադրված աջակցության համար: Վերլուծելով համավարակի վիճակագրությունը Հայաստանում` դեսպանը հետաքրքրվել է կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը վերահսկելի ու կայուն դարձնելու Հայաստանի գաղտնիքով: «Տեղյակ եմ Հայաստանում 2020 թվականի աշնանը ստեղծված իրավիճակից` թե՛  կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի, թե՛ պատերազմի առումով: Շնորհավորում եմ համավարակի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու համար: Հաշվի առնելով ամբողջ աշխարհում նույնիսկ լոքդաունների պայմաններում վարակի աճող ցուցանիշները` Հայաստանը կարողացավ հասնել իրավիճակի կայունացման», - ասել է Նիկո Սխերմերսին և բարձր գնահատել Հայաստանի կառավարության և առողջապահության նախարարության որդեգրած քաղաքականությունը, աշխատանքի թափանցիկությունը, հատկապես COVID-19-ի ցուցանիշների առումով:
Անդրադառնալով հյուրի նկատառումներին` նախարարը նշել է. «Մենք կարևորում ենք հանրային իրազեկումն ու COVID-19-ի դեմ տարվող պայքարում տվյալների թափանցիկության ապահովումը: Կառավարությունն ու մեր գերատեսչությունն անում են հնարավորինը համավարակի կանխատեսվող 3-րդ ալիքից խուսափելու համար: Գիտակցում ենք, որ հակառակ պարագայում, ևս մեկ ալիքը կարող է չափազանց լուրջ ճգնաժամ ստեղծել  տնտեսության և առողջապահական համակարգի համար»:
Հանդիպման ավարտին կողմերն անդրադարձել են Նիդերլանդներում սփյուռքի կատարած աշխատանքին, մասնավորապես` պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած զինվորներին պրոթեզներով ապահովելուն: Ուրվագծվել են նաև ապրիլին նախատեսվող բժշկական թիմի այցը Հայաստան և վերականգնողական բուժօգնություն կազմակերպելու հարցում աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:

«Армения добилась успеха в борьбе с COVID-19»: посол
Министр здравоохранения Анаит Аванесян встретилась с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерсом.
Анаит Аванесян поздравила посла с назначением и поблагодарила его за помощь Армении в борьбе с коронавирусом. Анализируя статистику эпидемии в Армении, посол поинтересовался, в чем секрет Армении, позволяющий сделать ситуацию с коронавирусом управляемой и стабильной. «Я осведомлен о ситуации в Армении осенью 2020 года, как с точки зрения эпидемии коронавируса, так и войны. Поздравляем вас с успехом в борьбе с эпидемией. Принимая во внимание растущие темпы заражения во всем мире, даже в условиях карантина, Армения смогла стабилизировать ситуацию», - сказал Нико Схермерс, высоко оценив политику, проводимую правительством Армении и Министерством здравоохранения.
Касаясь оценки гостя, министр отметила: «Мы работаем над повышением осведомленности общественности и обеспечением прозрачности данных в борьбе с COVID-19. Правительство и наше агентство делают все возможное, чтобы избежать прогнозируемой 3-й волны эпидемии. Мы понимаем, что в противном случае одна эта волна может создать очень серьезный кризис для экономики и системы здравоохранения».
В завершение встречи стороны коснулись работы диаспоры в Нидерландах, в частности, предоставления протезов солдатам, раненным во время войны. Обозначены возможности оказания помощи медицинскому персоналу, который приедет в Армению в апреле для оказания реабилитационной медицинской помощи.