Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Շվեդիայի դեսպանին
Փետրվարի 10-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի նորանշանակ դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Փոխվարչապետը շնորհավորել է դեսպանին ՀՀ-ում դիվանագիտական ծառայության մեկնարկի կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել՝ ի նպաստ հայ-շվեդական հարաբերությունների զարգացման:
Դեսպան Սվենսոնը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ Հայաստանում Շվեդիայի ռեզիդենտ դեսպանի հավատարմագրումը նոր հնարավորություններ է բացում երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման ու խորացման համար:
Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է Հայաստանում շարունակաբար իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և այս առումով երախտագիտություն հայտնել Շվեդիային ցուցաբերած աջակցության համար:
Բացի երկկողմ մակարդակում առկա համագործակցությունից՝ անդրադարձ է  կատարվել նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցությանը և ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Կողմերը քննարկել են անվտանգային հարցերը, այդ թվում՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո ստեղծված իրադրությունը, արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը և հայ գերիների շուտափույթ վերադարձի անհրաժեշտությունը:
Փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանում տնտեսական բարեփոխումների ընթացքը՝ շեշտելով նախորդ շաբաթ ՀՀ կառավարության նիստում ընդունված «Տնտեսական արձագանքման ծրագրի» նշանակությունը: Այս համատեքստում նա կարևորել է Շվեդիայի հետ ակտիվ երկխոսությունը՝ նոր ներդրումներ ներգրավելու, գիտության ու նորարարության ոլորտում համագործակցության, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման առումով: Կարևորվել են նաև կայուն զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Մանրամասն անդրադարձ է եղել հանրային կառավարման բարեփոխումներին, մասնավորապես՝ հանրային ծառայությունների թվայնացման ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին: Կողմերը քննարկել են նաև առողջապահության ոլորտում գործընկերության խորացման հեռանկարները:

Тигран Авинян встретился с послом Швеции
10 февраля вице-премьер Армении Тигран Авинян принял новоназначенного посла Швеции в Армении Патрика Свенссона.
Вице-премьер поздравил посла с началом дипломатической службы в Армении и пожелал успехов в развитии армяно-шведских отношений.
Посол Свенссон поблагодарил за прием, отметив, что аккредитация посла-резидента Швеции в Армении открывает новые возможности для расширения и углубления сотрудничества между двумя странами.
Тигран Авинян представил послу демократические реформы, осуществляемые в Армении, и поблагодарил Швецию за оказываемое содействие.
Помимо существующего сотрудничества на двустороннем уровне, они также коснулись сотрудничества в рамках Восточного партнерства и дальнейшего развития отношений Армении с ЕС.
Стороны обсудили вопросы безопасности, в том числе и ситуацию после войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта и необходимость немедленного возвращения армянских пленных.
Вице-премьер, представляя процесс экономических реформ в Армении, подчеркнул важность принятой на прошлой неделе на заседании правительства “Программы экономического реагирования”. В этом контексте он отметил важность активного диалога со Швецией в плане привлечения новых инвестиций, сотрудничества в сфере науки и инноваций, развития области высоких технологий. Была отмечена и важность программ, осуществляемых в направлении устойчивого развития.
Он подробно рассказал о реформах в сфере государственного управления, в частности, о возможностях сотрудничества в сфере цифровых услуг. Стороны обсудили и перспективы углубления партнерства в сфере здравоохранения.