Մշակութային կրթական առցանց ծրագիր՝ «Դասարան +Դասական»
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ 2020 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը պատրաստել է «Դասարան+Դասական» կրթական ծրագրի մարզային տարբերակը՝ առցանց ձևաչափով։
Ծրագրի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ մարզերի և Արցախի թատրոններին. Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Լոռի), Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Շիրակ), Գյումրու Ստեփան Ալիխանյանի անվան տիկնիկային թատրոն (Շիրակ), Կապանի Ալ. Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Սյունիք), Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Սյունիք), Արտաշատի Ամո Խարազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Արարատ), Աբովյանի դրամատիկական թատրոն (Կոտայք), Հրազդանի դրամատիկական թատրոն (Կոտայք), Գավառի Լևոն Քալանթարի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Գեղարքունիք), Ստեփանակերտի Վ. Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն (Արցախ), Շուշիի Մ. Խանդամիրյանի անվան պետական թատրոն (Արցախ):
«Դասարան+Դասական» կրթամշակութային ծրագիրը համակողմանի և ամբողջական, քառամաս պատումի միջոցով ներկայացնում է թատրոններից յուրաքանչյուրը: «Պատմություն» հատվածն անդրադառնում է քաղաքի պատմությանն ու մշակութային կյանքին, թատրոնի դերին մարզի մշակութային անցուդարձում:  «Զրույց թատրոնի մասին» շարքը հանդիպում է թատրոնի տնօրենի և գեղարվեստական ղեկավարի հետ, որի ընթացքում բացահայտվում են թատրոնի առկա մարտահրավերները, ապագա ծրագրերը և հեռանկարները: «Զրույց արտիստի հետ» հատվածը ներկայացնում է թատրոնի դերասաններին: «Հետնաբեմը» բացահայտում է թատրոնի կյանքը վարագույրից այն կողմ՝ բեմն ու դահլիճը, փորձասենյակները, հանդերձարաններն ու զգեստապահարանը։
Այս ծրագրի շրջանակում պատրաստվել է 44 հաղորդում, որոնք փետրվարի 9-ից՝ յուրաքանչյուր երեքշաբթիից ուրբաթ՝ ժամը 20:00-ին, կհեռարձակվեն «Դասարան+Դասական» ծրագրի ֆեյսբուքյան էջում:
Նշենք, որ «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագիրը մշակվել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի կողմից։ Դրա նպատակն է ամրապնդել դպրոց-թատրոն կապը։

Культурно-образовательная онлайн программа «Класс + классика»
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта в августе - ноябре 2020 года Национальный академический театр им. Габриела Сундукяна подготовил в онлайн формате версию для регионов образовательной программы “Класс + классика”.
В программе рассказывается о театрах областей Армении и Арцаха. Таких как: Ванадзорский государственный драматический театр им. Ованеса Абеляна (Лори), Гюмрийский государственный драматический театр им. В. Аджемяна (Ширак), Гюмрийский кукольный театр им. Степана Алиханяна (Ширак), Капанский государственный драматический театр им. А. Ширванзаде (Сюник), ГорисскийГосударственный драматический театр им. В. Вагаршяна (Сюник), Арташатский государственный драматический театр им. Амо Харазяна (Арарат), Абовянский драматический театр (Котайк), Разданский драматический театр (Котайк), Гаварский государственный драматический театр им. Левона Калантара (Гегаркуник), Степанакертский государственный драматический театр им. В. Папазяна (Арцах), Шушинский государственный драматический театр им. М. Хандамиряна (Арцах).
Культурно-образовательная программа “Класс + классика” посредством всесторонней и целостной, четырехмесячной программы представляет каждый из театров. Раздел “История” затрагивает историю и культурную жизнь города, роль театра в культурных событиях региона. В “Разговоре о театре” встречаются с режиссером, художественным руководителем, раскрываются текущие проблемы театров, перспективы будущих программ. Раздел “Разговор с художником” знакомит с актерами театра. “За кулисами” раскрывается жизнь театра за кулисами: сцена и зал, репетиционные, гримерные, гардероб. В рамках этой программы подготовлено 44 передачи, которые будут в эфире с 9 февраля со среды по пятницу в 20:00 на странице программы “Класс + классика” в Facebook.
Напомним, что театральная образовательная программа “Класс + классика” была разработана в Гюмри Национальным академическим театром им. Г. Сундукяна. Цель программы - укрепить связь между школой и театром.