Հայկական կողմն ակնկալում է ՄԱԿ-ի աջակցությունը Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման գործում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Ժաննա Անդրեասյանը, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ներկայացուցիչներ Դնիս Սումփֆը և Արևիկ Անափիոսյանը:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարը կարևորել է Միավորված ազգերի կազմակերպության աջակցությամբ և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի համակարգերում իրականացվող ծրագրերը և հույս հայտնել, որ դրանք կշարունակվեն ավելի մեծ ակտիվությամբ:
Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ հատկապես հետպատերազմական ճգնաժամային պայմաններում ՄԱԿ-ի առաքելությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի:
«Հայկական կողմն ակնկալում է միջազգային կառույցների և մասնավորապես ՄԱԿ-ի աջակցությունը 2020 թվականին տեղի ունեցած պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության ներքո անցած պատմամշակութային ժառանգության պահպանության գործում: Մշակութային պատմական այդ հուշարձանները հայ ժողովրդի ստեղծած համամարդկային քաղաքակրթական արժեքներ են»,- նշել է նախարարը: Նա նաև հույս է հայտնել, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը կշարունակի իր աջակցությունը՝ ուղղված հետպատերազմական շրջանում հայտնված երեխաների կրթության իրավունքի լիարժեք իրացմանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, իր հերթին խոսելով համագործակցության կարևորության մասին, փաստել է. «ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը բարձր է գնահատում ԿԳՄՍ նախարարության հետ տարիների համագործակցությունը: Հատկապես գնահատելի են ՔՈՎԻԴ-19-ի ընթացքում դպրոցականներին և ուսանողներին հեռավար ուսուցման գործիքներ տրամադրելու, կրթական նոր հարթակներ ստեղծելու, ինչպես նաև ապահով վերաբացման համար դպրոցներին հիգիենիկ պարագաներով աջակցելու համատեղ ջանքերը: Կրթությունը մարդկային կապիտալի կառուցման և երկրի զարգացումը խթանող շարժիչ ուժերից մեկն է: Մենք ակնկալում ենք շարունակել փոխանակվել լավագույն փորձով և աջակցել Հայաստանում կրթական բարեփոխումներին: Մասնավորապես, առաջիկայում կենտրոնանալու ենք ժամանակավոր ուսումնական տարածքների ստեղծման վրա և աջակցելու ենք Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված և Հայաստանում ապաստանած երեխաների որակյալ կրթության ներառական հասանելիությանը»:
ՄԱԿ-ի ծրագրում թիրախային է դիտվում կրթության միջոցով բարեկեցությունը, և այդ համատեքստում կարևորվում է մարդու իրավունքների իրացումը` կրթության, այդ թվում՝ նաև մասնագիտական կրթության հասանելիության բարձրացման խթանմամբ: ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ ծրագրեր են նախանշվում նաև երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն էլ, ներկայացնելով կրթության ոլորտում ՄԱԿ-ի հետ համագործակցությունը, կարևորել է ներկայումս Հայաստանում կրթության ոլորտի առաջնահերթություններից մեկի՝ համընդհանուր ներառական կրթության զարգացմանն ուղղված համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ օրենսդրությամբ մինչև 2023 թվականը նախադպրոցական կրթության համակարգում անցում է կատարվելու համընդհանուր ներառականությանը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համագործակցությանը` կարևորելով Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի արդյունավետ իրագործումը մարզային դպրոցներում: Նշվել է, որ համավարակով պայմանավորված առկա ուսուցման բացակայության պայմաններում երեխաներին դպրոցական սննդի շրջանակում տրվել են սննդի տուփեր:
Խոսելով համավարակի պայմաններում կրթության շարունակականության ապահովման մարտահրավերի մասին` նշվել է, որ Հայաստանում միջազգային և տեղական կառույցների, այդ թվում` ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների գործուն աջակցությամբ հնարավոր է եղել ապահովել հեռավար դասերին աշակերտների 85 տոկոս մասնակցություն:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը վերահաստատել է հայկական կողմի հանձնառությունը՝ իրագործելու Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) ապահովմանը միտված աշխատանքները` առանձնահատուկ կարևորելով համագործակցությունը ՄԱԿ-ի «Մանկական հիմնադրամի» և Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հետ՝ համապատասխանաբար ԿԶՆ 4-ի և ԿԶՆ 2-ի շրջանակներում: Նա նաև տեղեկացրել է Կրթության միջազգային գործընկերությանը Հայաստանի անդամակցության մասին և վստահություն հայտնել, որ որպես դրամաշնորհային գործակալ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի դերակատարումը լավագույնս կնպաստի ծրագրի առաջին փուլի արդյունավետ իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև համավարակով և հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված այլ խնդիրներ` համագործակցության ծրագրերի հստակեցման և գործունեության ընդլայնման նպատակով:

В вопросе сохранения культурно-исторического наследия Арцаха армянская сторона ожидает содействия ООН
Поддержи А1+!Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял делегацию, возглавляемую постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.
Во встрече приняли участие заместители министра Артур Мартиросян и Жанна Андреасян, представители офиса постоянного координатора ООН Днис Сумпф и Аревик Анапиосян.
Приветствуя гостей, министр отметил значение программ, осуществляемых при содействии Организации объединенных наций в системах образования, науки, культуры и спорта, и выразила надежду, что они продолжатся с большей активностью.
Ваграм Думанян подчеркнул, что особенно в послевоенных кризисных условиях миссия ООН имеет чрезвычайно важное значение.
“Армянская сторона ожидает содействия международных структур и, в частности, ООН в деле сохранения культурно-исторического наследия, в 2020 году в результате войны перешедшего под азербайджанский контроль. “Эти культурно-исторические памятники являются ценностями общечеловеческой цивилизации, созданными армянским народом”, - сказал министр. Он также выразил надежду, что представительство ООН в Армении продолжит свое содействие полной реализации права на образование детей в послевоенный период.
В свою очередь, постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп, говоря о важности сотрудничества, заявил: “Офис ООН в Армении высоко ценит многолетнее сотрудничество с Министерством образования и науки. Особой похвалы заслуживают совместные усилия, предпринятые во время эпидемии COVID-19 по предоставлению школьникам средств дистанционного обучения, созданию новых образовательных платформ и предоставлению школам гигиенических принадлежностей. Образование - одна из движущих сил создания человеческого капитала и развития страны. Мы думаем продолжить обмен передовым опытом и содействие реформам образования в Армении. В частности, в ближайшем будущем мы сосредоточимся на создании временных образовательных зон, мы будем поддерживать инклюзивный доступ к качественному образованию для детей, перемещенных из Нагорного Карабаха, которые нашли убежище в Армении”.
Заместитель министра образования и науки Жанна Андреасян, представляя сотрудничество с ООН в области образования, сказала, что одним из приоритетов в сфере образования в Армении является развитие всеобщего инклюзивного образования с учетом перехода к инклюзивному образованию к 2023 году и в системе дошкольного образования.
Стороны также коснулись сотрудничества с Мировой продовольственной программой, подчеркнув эффективную реализацию программы “Стабильное школьное питание” в региональных школах Армении. Было отмечено, что в условиях отсутствия очного обучения, обусловленного эпидемией, детям в рамках школьного питания были выданы коробки питания.
Говоря об обеспечения непрерывности образования в условиях кризиса, было отмечено, что при действенной поддержке международных и местных структур, в том числе различных агентств ООН, в Армении стало возможно обеспечение 85%-ого участия в дистанционных классах.
Заместитель министра НОКС Артур Мартиросян подтвердил приверженность армянской стороны реализации работ, направленных на обеспечение Целей устойчивого развития (ЦУР), особо отметив важность сотрудничества с Детским фондом ООН и Всемирной продовольственной организацией в рамках 4-го ЦУР и ЦУР 2-го соответственно. Он также сообщил о членстве Армении в Международном партнерстве образования и выразил уверенность, что роль ЮНИСЕФ в качестве грантового агента наилучшим образом будет способствовать эффективной реализации первого этапа программы.
В ходе встречи для уточнения программ сотрудничества и расширения деятельности были обсуждены также и другие вопросы, обусловленные пандемией и послевоенной ситуацией.