146484174_1620252924828832_1380123196014099108_o
Պաշտպանն ԱԺ եւ Կառավարություն է ուղարկել գրքերի վաճառքն ԱԱՀ-ից ազատվելու վերաբերյալ նախագծերի փաթեթը
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ամփոփել և Ազգային ժողով ու Կառավարություն է ուղարկել օրենսդրական նախագծերի փաթեթ, որով առաջարկվում է գրքերի բոլոր տեսակների վաճառքը, ինչպես նաև գրքերի տպագրության համար անհրաժեշտ հումքի ներմուծումն ազատել ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ)։
Նախագծերով առաջարկվում է ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնություններչտարածել ազգային, ռասայական, կրոնական ատելություն բորբոքող, բռնություն կամ պատերազմ քարոզող, ինչպես նաև պոռնկագրական նյութերի վաճառքի նկատմամբ։
Ներկայիս կարգավորումներով ԱԱՀ-ից ազատման արտոնություններ սահմանված են դպրոցական գրքերի և նոտայի տետրերի, նկարչական ալբոմների, մանկական և դպրոցական գրականության, բայց ոչ գրական-գեղարվեստական, հասարակական-քաղաքական կամ այլ բովանդակությամբ տպագիր կամ էլեկտրոնային գրքերի համար։
Առաջարկվող փոփոխությունը կարևոր խթան կհանդիսանա գրքերի տպագրության ծավալների ընդլայնման և տպագիր կամ էլեկտրոնային գրքերի գների նվազեցման համար։ Նման փոփոխության համար հիմք է հանդիսացել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործարարության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության բաժնի միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը:
Ազգային ժողով եւ Կառավարություն, մասնավորապես, ուղարկվել են նախագծերը, դրանց ընդունման հիմնավորումները եւ ամփոփաթերթերը՝ սահմանված կարգով ընթացք տալու համար:

Омбудсмен направил в НС и в правительство пакет законопроектов об освобождении продажи книг от НДС
Поддержи А1+!Офис Омбудсмена Армении подвел итоги и направил в Национальное собрание и в правительство пакет законодательных проектов, которым предлагается освободить продажу всех видов книг, а также импортируемое для их печатания сырье от налога на добавленную стоимость.
“Проекты не предлагают освобождение от налога на добавленную стоимость в отношении продажи материалов, разжигающих национальную, расовую, религиозную ненависть, пропагандирующих насилие или войну, а также порнографических материалов.
Льготы по освобождению от НДС в нынешних условиях предусмотрены для школьных учебников и тетрадей для нот, альбомов для рисования, детской и школьной литературы, но не для литературно-художественной, общественно-политической или иной печати или электронных книг.
Предлагаемое изменение станет важным стимулом для расширения объемов книгопечатания и снижения цен на печатные и электронные книги. Основанием для такого предложения послужило и изучение международного опыта защиты прав в сфере предпринимательства.
В Национальное собрание и в правительство направлены проекты, обоснования их принятия и обобщающие бумаги, подлежащие обработке в установленном порядке”, - говорится в сообщении офиса Омбудсмена.