Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի միավորումը չի լինի, Ս․Սարգսյանն իր շահերն ունի․ Ազատ Արշակյան (տեսանյութ)
«Սերժ Սարգսյանն ունի իր շահերը, իր խաղը, որտեղ Ռոբերտ Քոչարյանը տեղավորվում է որպես երիտասարդ թոշակառու։ Ս․Սարգսյանը Ռ․Քոչարյանին մի անգամ ուղարկել է թոշակի, և նրան թոշակից ետ կանչելը անհասկանալի կլինի։ Չի լինի նրանց միավորումը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ԳԽ նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիր դաշտում նախկին երկու նախագահների համագործակցությանը։
Ա․Արշակյանը գտնում է, որ 2018թ․ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Ս․Սարգսյանի գլխավորած Հանրապետական կուսակցությունը պետք է անցներ խորհրդարան։ Եվ սխալ է այդ կուսակցությանը ակտիվ քաղաքականությունից դուրս թողնելը։
«Կուսակցությունը, որը ԵԺԿ-ի դաշնակիցն է, դուրս թողնել քաղաքականությունից, ԱԺ-ից, կոպիտ սխալ է։ Այսօր մենք Եվրոպայում չունենք գործընկերներ։ Արմեն Աշոտյանը հզոր ուժ էր և հիմա էլ կարող է ակտիվորեն աշխատել, բայց մենք նրան զրկել ենք մանդատից։ ԵԺԿ-ի հետ անձնական հարաբերություններ ունեցող Ա․Աշոտյանը զրկված է բանակցությունների իրավունքից»,- ասում է Ա․Արշակյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ ՀՀԿ-ի հետ Ազգային ժողովում պետք է լիներ նաև «Դաշնակցություն» կուսակցությունը, քանի որ այդ ուժն էլ «Սոցինտերնի» անդամ էր։ Եվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է օրինական կերպով ու քարոզչական հնարավորություններով այնպես կազմակերպեր 2018թ․ ընտրությունները, որ այդ երկու կուսակցություններն էլ ԱԺ-ում լինեին։
«Որպեսզի այսօր մենք Եվրոպայում ունենայինք դաշնակիցներ, որ թույլ չտային, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան մեր դեմ մասնակցի պատերազմին։ Մենք Եվրոպայի երկու թևում աշխատող ուժեր պետք է ունենայինք»,- հավելում է նա։

Объединения Сержа Саркисяна и Роберта Кочаряна не будет, у С.Саркисяна свои интересы: Азат Аршакян (видео)
«У Сержа Саркисяна есть свои интересы, своя игра, где Роберт Кочарян укладывается в качестве молодого пенсионера. С. Саркисян однажды отправил Р. Кочаряна на пенсию, и отозвать его с пенсии будет непонятно. Не будет их объединения», - в беседе с «А1+» сказал бывший депутат ВС Азат Аршакян, обращаясь к сотрудничеству двух бывших президентов на оппозиционном поле.
А. Аршакян считает, что в результате внеочередных парламентских выборов 2018г. возглавляемая С. Саркисяном Республиканская партия должна была пройти в парламент. И неверно оставлять эту партию вне активной политики.
«Вывести партию, которая является союзницей ДПЕ, оставить её вне политики, вне НС  - это грубая ошибка. Сегодня у нас нет партнеров в Европе. Армен Ашотян был мощной силой, и сейчас он может активно работать, но мы лишили его мандата. А. Ашотян, имеющий личные отношения с ДПЕ, лишен права вести переговоры», - говорит А. Аршакян.
Последний также считает, что с РПА в Национальном собрании должна была быть и партия «Дашнакцутюн», поскольку эта сила была членом «Социнтерна». И премьер-министр Никол Пашинян должен был законным образом и пропагандистским возможностями так организовать выборы 2018г., чтоб обе эти партии были в НС.
«Чтобы сегодня у нас в Европе были союзники, чтобы не позволили члену НАТО Турции участвовать в войне против нас. У нас должны были быть силы, работающие на двух флангах Европы», - добавляет он.