Հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Կենսունակ ժառանգություն» պարբերականում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼույս է տեսել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության տարածաշրջանային կենտրոնի (Սոֆիայի կենտրոն) 2021 թ. պարբերականը, որում ընդգրկված են նաև հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված հոդվածներ։
Մասնավորապես հրապարակվել են «Այրոգի» ստվերների թատրոնի ղեկավար Արմեն Կիրակոսյանի «Հայկական ստվերների թատրոնի պատմությունից» և «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնի կրթության գծով տնօրեն Էլիզաբեթ Շիրինյանի «Ինքնության այբուբեն. իմ հայկական այբուբենը» հոդվածները, որոնցում ներկայացվում են հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության բազմազանությունը և այդ շրջանակում առանձնացող ինքնատիպ դրսևորումները (տե՛ս՝ էջ 101-111), ինչպես նաև Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի և Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի գործունեությանը վերաբերող ակնարկներ (տե՛ս՝ էջ 33-36)։
Հայկական ստվերների թատրոնի մասին պատմող հոդվածում անդրադարձ է արվում ժողովրդական թատրոնի այդ տեսակի պատմությանը, ձևավորման ընթացքին և արդի զարգացումներին։ Հայոց այբուբենին նվիրված հետաքրքրական հոդվածը ներկայացնում է «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնի «Հայ գրերն իմ գրչով» կրթական ծրագիրը: Այն անցկացվում է Գրիգոր Խանջյանի եռամաս որմնանկարի ցուցադրությամբ՝ ունկնդիր աշակերտի ուշադրությունը հրավիրելով «Հայոց այբուբեն» հատվածին, որը բացահայտում է յուրահատուկ ոճով ու գույներով առանձնացող թռչնատիպ տառերի զարմանահրաշ աշխարհը։
Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Սոֆիայի կենտրոնի հետ համագործակցում է 2013 թ.-ից և ակտիվորեն մասնակցում է կենտրոնի կազմակերպած ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված միջոցառումներին` այդ համագործակցությունը դիտարկելով որպես հայկական մշակութային ժառանգության տարածման և միջազգային հանրահռչակման լայն հնարավորություն։

Армянское нематериальное культурное наследие в издании ЮНЕСКО “Жизнеспособное наследие”
Поддержи А1+!В издании “Жизнеспособное наследие” 2021 года Регионального центра нематериального культурного наследия Юго-Восточной Европы (центр в Софии), действующего под эгидой ЮНЕСКО, были опубликованы статьи, посвященные сохранению армянского нематериального культурного наследия.
В частности, были опубликованы статья руководителя театра теней “Айроги” Армена Киракосяна “Из истории армянского театра теней” и статья директора по образованию Центра искусств Гафесчяна Элизабет Ширинян “Алфавит идентичности. Мой армянский алфавит.
В статьях представлено многообразие армянского нематериального культурного наследия и его своеобразные проявления (стр. 101 - 111), также и обзоры, касающиеся деятельности Музея-института Комитаса и Музея Ованеса Туманяна (стр. 33 - 36).
В статье, рассказывающей об армянском театре теней, говорится об истории этого народного театра, о его процессе формирования и современных развитиях. Интересная статья, посвященная армянскому алфавиту, представляет образовательную программу “Армянские письмена из под моего пера” Центра искусств Гафесчяна. Она проводится в сопровождении показа триптиха Григора Ханджяна и приковывает внимание слушателя к фрагменту “Армянский алфавит”, который раскрывает удивительный мир птицеподобных букв, отличающихся своеобразным стилем и цветом.
Армения сотрудничает с Софийским центром ЮНЕСКО с 2013 года и активно участвует в мероприятиях по сохранению нематериального культурного наследия, организованных Центром, рассматривая это сотрудничество как широкую возможность распространения и популяризации армянского культурного наследия.