Յուրա Մովսիսյանը` Հյուսիսային Ամերիկայում ՀՖՖ դեսպան. նա ավարտում է ֆուտբոլային կարիերան
Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը, ով որոշում է կայացրել ավարտել ֆուտբոլային կարիերան, այդ կապակցությամբ տարածել է հաղորդագրություն, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Կարիերայիս ընթացքում միշտ իմացել եմ, որ այս օրը գալու է: Միշտ կարծել եմ, որ իմ դեպքում ամեն ինչ ավելի հեշտ կլինի, քան կարիերան ավարտած բազմաթիվ խաղընկերներիս դեպքում: Իմ կարիերայի 14 տարիների ընթացքում զբաղվել եմ նրանով, ինչն ամենաշատն եմ սիրել: Ամեն անգամ, երբ ոտք եմ դրել խաղադաշտ, նվիրվել եմ 100 տոկոսով, և հիմա, հաշվի առնելով այն ամենը, ինչ կատարվում էր ինձ հետ վերջին տարում՝ վնասվածքներս, «Ռեալ Սոլթ Լեյքից» հեռանալս, այն գիտակցությունը, որ չեմ կարողանալու խաղալ 100 տոկոսով, որոշում եմ կայացրել հեռանալ հիմա՝ ինձ համար ցանկալի պայմաններում, քան ձգձգել այս ամենը ևս մի քանի տարով:
Հպարտ եմ, որ խաղացել եմ աշխարհի լավագույն լիգաներից մի քանիսում և ապրել եմ աշխարհի լավագույն քաղաքներից մի քանիսում: Շնորհակալ եմ ակումբային կարիերայիս ընթացքում իմ կողքին խաղացած բոլոր խաղընկերներիս, ինձ մարզած բոլոր մարզիչներին: Իմ խաղացած գրեթե բոլոր ակումբներում հասել եմ նվաճումների, որոնք թանկ են իմ համար:
Այդուհանդերձ, ինձ համար առանձնահատուկ է եղել Հայաստանի ազգային հավաքականում հանդես գալը: Ցանկացած ֆուտբոլիստ դեռ փոքր հասակից երազում է իր երկրի հավաքականում հանդես գալու մասին: Ես որոշում ընդունեցի խաղալ իմ հայրենիքի՝ Հայաստանի ազգային հավաքականում, չնայած որ ԱՄՆ-ի հավաքականում խաղալն ինձ հնարավորություն կտար հանդես գալ Աշխարհի առաջնությունում: Ինձ համար դա ավելի մեծ պատիվ էր, քանի որ ես ցանկանում էի միանալ Հայաստանի հավաքականին՝ տարբերություն ստեղծելու համար: Կարող եմ հպարտորեն ասել, որ ինձ դա հաջողվեց: Հայկական ֆուտբոլի պատմության լավագույն սերունդներից մեկի մասնիկը լինելը, մեր ազգին այդքան ուրախություն պարգևելը իմ 14-ամյա կարիերայի գլխավոր ձեռքբերումն է:
Ավարտելով այն, ինչ մտադրվել էի ասել, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ում կողքին խաղացել եմ հավաքականի կազմում: Առանց իմ խաղընկերների իմ կարիերան երբեք չէր լինի այնպիսին, ինչպիսին կա: Շնորհակալ եմ բոլոր մարզիչներին, հավաքականի և ֆեդերացիայի անձնակազմին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր դեր են ունեցել իմ կարիերայի ընթացքում: Հատկապես շնորհակալ եմ մեր հիանալի երկրպագուներին, որոնց աջակցությունը զգացել եմ ինձ համար ամենածանր պահերին: Հուսով եմ և նաև վստահ, որ կրկին կհանդիպենք ֆուտբոլ խաղի շրջանակներում՝ ինչ կարգավիճակում էլ որ ես լինեմ»:
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի առաջարկով Յուրա Մովսիսյանը նշանակվել է Հյուսիսային Ամերիկայում ՀՖՖ դեսպան:
«Յուրա Մովսիսյանը, իմ խորին համոզմամբ, անկախությունից հետո Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկն է: Վստահ եմ՝ նրա գիտելիքները, փորձը և խանդավառությունը շատ օգտակար կլինեն այն համագործակցության շրջանակներում, որ ձեռնարկել ենք: Յուրա Մովսիսյանը կլինի այն կամուրջը, որի շնորհիվ ավելի կսերտանա կապը ՀՖՖ-ի և Հյուսիսային Ամերիկայում գտնվող մեր հայրենակիցների միջև, որոնք զբաղվում են ֆուտբոլով»,-այս կապակցությամբ նշել է Արմեն Մելիքբեկյանը:
Իր հերթին, Յուրա Մովսիսյանը, նշել է.
«Շատ ուրախ եմ այսպիսի վստահության համար: Կարիերաս ավարտելուց հետո ցանկանում եմ հնարավորինս օգտակար լինել մեր ֆուտբոլին: ԱՄՆ-ում և, առհասարակ, Հյուսիսային Ամերիկայում, մեծ թվով հայեր են ապրում: Հենց այդ պատճառով կարևոր է պահել կապը այստեղի և Հայաստանի միջև, միասին նպաստել խնդիրների արագ կարգավորմանը և ֆուտբոլի զարգացմանը»:

Юра Мовсисян - посол ФФА в Северной Америке: он завершает футбольную карьеру
Поддержи А1+!По предложению президента ФФА Армена Меликбекяна Юра Мовсисян назначен послом ФФА в Северной Америке.
Об этом сообщила ФФА. Бывший нападающий сборной Армении Юра Мовсисян, принявший решение завершить футбольную карьеру, в связи с этим распространил сообщение, в котором, в частности, говорится: “В течение всей своей карьеры я всегда знал, что этот день настанет. Я всегда думал, что для меня все будет проще, чем для многих моих товарищей по команде, завершивших карьеру. Все 14 лет своей карьеры я занимался тем, что любил больше всего. Каждый раз, когда я ступал на поле, я отдавался игре на 100 процентов, и теперь, учитывая все то, что происходило со мной в последний год: мои травмы, уход из “Реал Солт-Лейк”, осознание того, что не смогу играть на 100 процентов, я принял решение уйти сейчас, в желаемых для меня условиях, чем затягивать это еще на несколько лет.
Я горжусь тем, что играл в нескольких из лучших лиг мира, что жил в лучших городах мира. Благодарен всем моим товарищам по команде, которые играли со мной на протяжении всей моей карьеры, всем тренерам, которые тренировали меня. Практически во всех клубах, в которых я играл, я добивался достижений, которые были мне дорого.
Тем не менее, игра за сборную Армении была для меня особенной. Каждый футболист мечтает с ранних лет выступать за сборную своей страны. Я решил играть за свою родину, за сборную Армении, хотя игра за США позволила бы мне играть на чемпионате мира. Для меня это было большой честью, потому что я хотел присоединиться к сборной Армении, чтобы изменить ситуацию. Могу с гордостью сказать, что мне это удалось. Я принадлежу к одному из лучших поколений в истории армянского футбола, доставлявшего столько радости нашему народу, что является главным достижением моей 14-летней карьеры.
Завершая свое выступление, хочу еще раз поблагодарить всех людей, с которыми я играл в команде. Без товарищей по команде моя карьера никогда не была бы такой, какая она есть. Спасибо всем тренерам, персоналу федерации команды, всем людям, которые сыграли роль в моей карьере. Особая благодарность нашим замечательным фанатам, поддержку которых я чувствовал в самые трудные для меня моменты. Я надеюсь и уверен, что мы снова встретится в рамках футбольных матчей, вне зависимости от моего статуса”.
По предложению президента ФФА Армена Меликбекяна Юра Мовсисян назначен послом ФФА в Северной Америке.
“Я глубоко убежден, что Юра Мовсисян - один из лучших футболистов Армении после обретения независимости. Уверен, что его знания, опыт и энтузиазм будут очень полезны в рамках начатого нами сотрудничества. Юра Мовсисян станет мостом, благодаря которому укрепится связь между ФФА и нашими соотечественниками в Северной Америке, играющими в футбол”, - отметил в связи с этим Армен Меликбекян. В свою очередь, Юра Мовсисян отметил: “Я счастлив, быть здесь. После завершения карьеры я хочу быть максимально полезным для нашего футбола. В Соединенных Штатах, в основном в Северной Америке, проживает много армян. Именно поэтому отсюда нужно поддерживать связь с Арменией, совместными усилиями способствовать скорейшему решению проблем и развитию футбола Армении”.