Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի΄. Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
Այսօր մեր զինված ուժերի կազմավորման 29-ամյակն է: Յուրաքանչյուրիս համար պատմական նշանակություն ունեցող այս օրը մենք նշում ենք դառնության զգացումով, բայց մեր սրտերը լցված են նաև հպարտությամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին զինված ուժերը պատվով ընդունեցին նետված մարտահրավերը և 44 օր հերոսաբար դիմակայելով` կատարեցին իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և պատճառելով նրան մեծաթիվ կորուստներ:
Այս անհավասար պայքարում հայկական զինուժը, ցավոք, նույնպես կրեց անդառնալի կորուստներ, բայց հակառակորդը դեռ երկար է հիշելու մեր զինվորի ու սպայի վճռականությունը, տոկունությունը, խիզախությունը, մինչև վերջ պայքարելու անկոտրում կամքն ու անմնացորդ նվիրումը: Մարտի դաշտում մեր զինակից ընկերները հրաշքներ էին գործում` իրենց անունները ոսկե տառերով գրելով հայոց պատմության էջերում: Հայոց բանակի զինվորի ու սպայի սխրանքը երբեք չի մոռացվի, մեր ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատելու իր հերոս զավակներին:
Այսօր հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել: Հասկանում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը... Մեր հայրենակիցներն անսահման հավատով էին լցված Հայոց բանակի հանդեպ և կարող եմ ամենայն պատասխանատվությամբ բարձրաձայնել` մենք մինչև վերջ հավատարիմ մնացինք տրված երդմանն ու կատարեցինք պետության, ժողովրդի առջև մեր սրբազան պարտքը:
Շնորհակա΄լ եմ Ձեզ ազգի պատիվը բարձր պահելու և անօրինակ սխրանքների համար:
Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի΄. զինվորը, սպան, գեներալը գլուխը կարող է խոնարհել միայն մեր զոհված ընկերների սուրբ հիշատակի և նրանց հարազատների առջև, և այժմ` առավել քան երբևէ, բանակը վստահության և համակողմանի աջակցության կարիք ունի:
Որքան էլ դժվար է ու բարդ, մենք շարունակում ենք կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը` կազմակերպելով մարտական հերթապահություն նոր բնագծերում, ձեռնարկելով գործուն միջոցներ բանակի մարտունակության վերականգնման ուղղությամբ:
Վստա΄հ եմ, որ 2021 թվականը բանակի համար մարտական կարողությունների ավելացման նոր էջ է բացելու:
Իսկ հուսահատվածներին, մեր հանդեպ վստահությունը կորցրածներին, տարբեր ուժերի կողմից մեզ քննադատողներին, երբեմն նաև բացահայտ վիրավորողներին հավաստիացնում եմ` հայոց բանակն արագ ապաքինվելու է ստացած վերքերից և ցույց է տալու թշնամուն իր բազկի ուժը:
Միշտ պետք է հիշենք` թշնամին մեր տան դարպասների մոտ է և չի հրաժարվել հայկական օջախներն ավերելու նենգ մտադրությունից:
Բանա΄կն է այն ուժը, որ կարող է ու պարտավոր է ամուր կանգնել ու կասեցնել թշնամու ոտնձգությունները. ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի անելու:
Այս սուրբ օրը շնորհավորե΄նք միմյանց Բանակի օրվա կապակցությամբ և խոստանա΄նք մեր զոհված ընկերներին, որ շարունակելու ենք նրանց անավարտ գործը, ջանք չենք խնայելու և ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով հզորացնելու ենք բանակն ու անզիջում պայքար ենք մղելու մեր ազգային և պետական շահերը պաշտպանելու համար:
Համոզված եմ, որ Հայոց բանակը փառավոր հաղթանակներ դեռ շատ է ունենալու` հավատարիմ մնալով հայ զինվորական լավագույն ավանդույթներին:

Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения генерал-полковник Оник Гаспарян направил послание по случаю 29-й годовщины образования Вооруженных сил.
“Уважаемые товарищи по оружию, сегодня исполняется 29 лет со дня образования наших Вооруженных сил. Мы отмечаем этот день, имеющий историческое значение для каждого из нас, с чувством горечи, но наши сердца полны и гордостью.
27 сентября 2020 года наши Вооруженные силы с честью приняли вызов и в течение 44 дней героического сопротивления выполняли свои боевые задачи, сражаясь с силами противника, многократно превосходившими их, и причиняя ему многочисленные потери.
В этой неравной борьбе Армянские вооруженные силы, к сожалению, также понесли невосполнимые потери, но противник надолго запомнит решительность, стойкость и отвагу наших солдат и офицеров, несокрушимую волю и непоколебимую приверженность борьбе до самого конца. На поле боя наши соратники творили чудеса, вписывая свои имена золотыми буквами на страницы армянской истории. Никогда не будет забыт героизм солдата и офицера Армянской армии, наш народ по достоинству ценит своих героических сыновей.
Сегодня мы часто удостаиваемся критики, но нам не следует отчаиваться? Мы понимаем, что от нас ожидали большего ... Наши соотечественники были полны безграничной веры в Армянскую армию. Я со всей ответственностью могу сказать, мы до конца остались верны присяге и выполнили свой священный долг перед государством и перед народом.
Благодарю Вас за то, что Вы отстаиваете честь нации, за Ваши беспримерные подвиги.
Армия не имеет права быть сломленной. Солдаты, офицеры, генералы могут лишь склонить голову перед священной памятью наших погибших друзей и перед их родными, и сейчас, как никогда, Армия нуждается в доверии и во всесторонней поддержке. Как бы ни было сложно и тяжело, мы продолжаем выполнять священную задачу защиты Родины, организуя боевое дежурство на новых линиях, принимая действенные меры по восстановлению боевой готовности Армии.
Уверен, что 2021 год откроет для Армии новую страницу повышения ее боевых возможностей.
Я заверяю тех, кто в отчаянии, тех, кто потерял доверие к нам, тех, кто критикует нас, и даже тех, кто открыто оскорбляет нас, что Армянская Армия быстро оправится от своих ран и еще покажет врагу мощь своего кулака.
Мы всегда должны помнить, что враг стоит у ворот наших домов, он не отказался от своих коварных намерений их разрушить.
Армия - это сила, которая может и должна твердо стоять на ногах и останавливать все посягательства врага. Никто за нас этого не сделает.
Поздравляю Вас с этим Святым днем, Днем армии! Перед памятью наших павших друзей, мы обещаем, что продолжим их незавершенную работу, не пожалеем усилий, будем укреплять Армию ежедневным тяжелым трудом и неустанно бороться за наши национальные и государственные интересы.
Убежден, что Армянская Армия еще будет иметь много славных побед, придерживаясь лучших армянских военных традиций.