200 դպրոցներ ստացել են համակարգչային սարքավորումներ
Մարզային դպրոցներում ուսուցիչների բացակայությամբ պայմանավորված` սովորողների կրթության շարունակականության և որակի ապահովման  նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրապետության 9 մարզերի 101 հիմնական ու միջնակարգ դպրոցներում հեռավար ձևաչափով ուսուցումն իրականացնելու հնարավորություն է ընձեռել: Այդ նպատակով «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ն անհրաժեշտ համակարգչային սարքավորումներ է տրամադրել 101 հիմնական ու միջնակարգ, ինչպես նաև 99 ավագ դպրոցների, որոնք կարող են հանդես գալ որպես մենթոր դպրոցներ։
Մինչ այդ ԿԳՄՍ նախարարության և «Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տրամադրած տեղեկատվության հիման վրա ԿԾԿ ԾԻԳ-ը «Կրթության բարելավում» ծրագրի «Կրթության համակարգում տվյալների հավաքագրման և առաջընթացի մշտադիտարկման բարելավում» ենթաբաղադրիչի շրջանակում իրականացրել է վերլուծություն՝ հեռավար ուսուցման կարիք ունեցող ուսումնական հաստատությունների ընտրության և այդ հաստատություններում հեռավար ուսուցում կազմակերպելու համար անհրաժեշտ համակարգչային սարքավորումների առկայությունը որոշելու նպատակով։ Մասնավորապես, հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների շրջանում իրականացվել են համապատասխան կարիքների գնահատում և տվյալների ամփոփում: Առանձնացվել են բոլոր այն ուսումնական հաստատությունները, որտեղ որևէ առարկա չի դասավանդվում ուսուցչի բացակայության պատճառով, կամ այն դասավանդում է հինգ տարուց պակաս այդ առարկան դասավանդող, մասնագիտական կրթություն չունեցող ուսուցիչը:
Անհրաժեշտ համակարգչային սարքավորումների տրամադրմանը զուգահեռ՝ կրթության շարունակականության և որակի ապահովման նպատակով նույն բաղադրիչի շրջանակում ներդրվել է առցանց ուսուցման ամբողջական գործիքակազմ, որը գործում է https://heravar.armedu.am/ հեռավար ուսուցման համալիր էջում ներառված http://icttraining.armedu.am/ հարթակում: 2020 թ.-ի ընթացքում հարթակում տեղադրվել է ՏՀՏ վերապատրաստում անցած ուսուցիչների պատրաստած ավելի քան 500 դասընթաց՝ ըստ առարկաների։

В связи с нехваткой учителей в региональных школах, в целях обеспечения качества обучения учащихся, Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения 101 основной и общеобразовательной школе в 9 регионах страны предоставило возможность проводить дистанционное обучение.
С этой целью Центр образовательных программ 101 начальной и средней школе, а также 99 старшим школам, которые могут выступать в качестве наставников, предоставил необходимое компьютерное оборудование.
До этого, на основе информации, предоставленной Министерством образования и науки, Национальный центр образовательных программ провел анализ и отбор учебных заведений, нуждающихся в дистанционном обучении.
В частности, была проведена соответствующая оценка потребностей и обобщение данных среди общеобразовательных учреждений. Были выделены все учебные заведения, в которых какой-либо предмет не преподается из-за отсутствия учителя или преподается учителем, который преподает этот предмет менее пяти лет и не имеет профессионального образования.
Параллельно с предоставлением необходимого компьютерного оборудования для обеспечения качества непрерывного образования, по адресу https://heravar.armedu.am/ на странице комплекса дистанционного обучения http://icttraining.armedu.am/ был введен полный набор инструментов онлайн-обучения. В 2020 году на этой платформе было размещено более 500 курсов, подготовленных преподавателями, прошедшими подготовку в области ИКТ.